Սպորտ 11:00 24/04/2017 Հայաստան
Ապրիլի 15-ից 22-ը Գերմանիայի Կարլսրուե և Բադեն-Բադեն քաղաքներում տեղի ունեցավ «GRENKE Chess Classic 2017» շախմատային միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցում էին աշխարհի խոշորագույն 8 շախմատիստներ:
Մրցաշարում փայլուն հաղթանակ տարավ հայ շախմատիստ Լևոն Արոնյանը, որի հաղթանակն ապահովված էր մինչ վերջին տուրը խաղալը։
Վերջին տուրում Լևոն Արոնյանը խաղաց աշխարհում 3-րդ ուժեղագույն շախմատիստ, ամերիկացի Ֆաբիանո Կարուանայի հետ ու կիսեց միավորը՝ մոտ 5 ժամ տևած խաղից հետո։
Մրցաշարի ավարտից հետո Լևոն Արոնյանը Panorama-ի թղթակցի հետ կիսվել է մրցաշարի տպավորություններով։
«Շատ ուրախ եմ, լավ ստացվեց։ Սկզբում այդքան էլ լավ չխաղացի, բայց հետո հեշտացավ, հակառակորդներս ինձ օգնեցին հաղթել»,-ասաց Լևոն Արոնյանը։
Լևոն Արոնյանի խաղը Բադեն-Բադեն դիտելու էին եկել Ֆրանսիայի, Լյուքսեմբուրգի, Գերմանիայի տարբեր քաղաքներից մեր հայրենակիցները՝ իրենց «շախմատիստ» երեխաների հետ։
Հարցին, թե ինչ ուղերձ կհղի Լևոնը ողջ աշխարհում ու հենց դահլիճում գտնվող երեխաներին, նաև մեծահասակներին, ովքեր իրենով ու իր հաղթանակներով ոգևորվում են ու հպարտանում, ասաց․ «Բոլորս պետք է իմանանք, որ չպետք է հուսահատվենք, միշտ պետք է պայքարենք ու հաջողությունը կգա»։
Խաղի ընթացքում Լևոն Արոնյանը բավականին հաճախ է քայլում, շրջում դահլիճում։ Հարցրեցինք, արդյո՞ք լինում են պահեր, որ խաղի ժամանակ այլ բաների մասին է մտածում, Լևոնը պատասխանեց․ «Միշտ էլ ուրիշ բաների մասին ենք մտածում, երաժշտություն ունենք։ Հնարավոր չէ, եթե մի  բանի վրա կենտրոնանաս, լավ չի լինի»։
Հարցին, թե ինչպիսի մրցաշարեր է նախընտրում խաղալ՝ կարճ, թե երկար, Արոնյանը պատասխանեց․ «Նախընտրում եմ այն մրցաշարերը, որոնք հաղթում եմ։ Կարճ մրցաշարերում խաղադրույքը բարձր է ու պահանջում է ավելի շատ կենտրոնացում։ Զարմանալիորեն, ավելի դժվար է խաղալ կարճ, քան երկար մրցաշարերում»։

Спорт 11:30 24/04/2017 Армения
В немецких городах Карлсруэ и Баден-Баден с 15 по 22 апреля прошел международный шахматный турнир Grenke Chess Classic (круговая система, 8 участников). Турнир выиграл армянский гроссмейстер Левон Аронян, не потерпев ни одного поражения.
Аронян в 6-м туре Grenke Chess Classic белыми нанес поражение китаянке Хоу Ифань. Эта победа стала для армянского шахматиста четвертой подряд и позволила досрочно занять первое место в турнире. В заключительном 7-м туре турнира Grenke Chess Classic Аронян черными сыграл вничью с представителем США Фабиано Каруаной. С 5,5 набранными очками армянский гроссмейстер уверенно занял первое место, опередив ближайших преследователей на 1,5 очка.
После завершения турнира Левон Аронян поделился впечатлениями в беседе с корреспондентом Panorama.am.
«Очень рад, хорошо вышло. В начале турнира сыграл не очень хорошо, но потом стало легче, мои соперники помогли мне выиграть», – сказал Аронян.
За игрой Ароняна на турнире следили наши соотечественники из разных городов Германии, Франции, Люксембурга.
В ответ на вопрос, что бы он хотел сказать своим поклонникам, Аронян отметил: «Все мы должны знать, что нельзя сдаваться, всегда нужно бороться, и успех придет».
Что же касается того, в каких турнирах – длинных или коротких – он предпочитает играть, армянский гроссмейстер сказал: «Предпочитаю турниры, которые выигрываю. В коротких турнирах ставки высоки, они требуют большей концентрации. Как это ни удивительно, сложнее играть в коротких турнирах».