Քաղաքական 16:39 27/04/2017 Աշխարհում
«Այո՛, մենք այժմ բաց ենք աշխատելու Լեռնային Ղարաբաղի, ինչպես նաև Մերձդնեստրի, Աբխազիայի, Օսեթիայի  հարցերով»,-այսօր Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակցին ասաց ԵԽԽՎ պատգամավոր, «ԵԽ անդամ երկրների միջև հակամարտությունների ենթակոմիտեի» նախագահ Ստեֆան Շեննախը՝ պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ենթակոմիտեի նիստերից մեկին հրավիրվի նաև Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչը։
Ճշտող հարցին, թե պատրա՞ստ է լսել Ղարաբաղի ներկայացուցչին, որը կներկայացի իրենց տեսակետները, Ստեֆան Շեննախն ասաց․«Իհարկե, մենք նաև հրավիրել ենք այսպես կոչված Մերձդնեստրի իշխանություններին։ Մենք պետք է հրավիրենք հակամարտությունների բոլոր կողմերին»։
Անդրադառնելով Թուրքիային, որն այս նստաշրջանում հետ-մոնիտորինգային գործընթացից վերադարձվեց մոնիտորինգի տակ, հարց ուղղեցինք, թե ինչպիսի զարգացումներ է սպասվում՝ Թուրքիային մոնիտորինգի տակ վերադարձնելուց հետո, երբ կա արդեն տեղեկություններ, որ թուրք պատգամավորները պատրաստվում են բոյկոտել ԵԽԽՎ գալիք նստաշրջանները, որի դեպքում Թուրքիան կլինի արդեն երկրորդը, ՌԴ-ից հետո, որը չի մասնակցի նստաշրջաններին։
«Ափսոս, իհարկե, սակայն մենք ունենք ստանդարտներ։ Թուրքիան Եվրոպայի խորհրդի հիմնադիր անդամներից է և, կարծում եմ, որ նրանք պետք է իսկապես մտածեն, թե ինչ են անում։ Սա շատ նորմալ ընթացակարգ է։ Կան տարբեր տեսակի մոնիտորինգներ, և անգամ իմ երկիրը՝ Ավստրիան, Գերմանիան նախորդ տարի մոնտիտորինգի տակ էին։Կարծում եմ, նրանք պետք է համագործակցեն»,- ասաց Ստեֆան Շեննախը։
Այսօր ԵԽԽՎ-ում Հունգարիայի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ պարոն Շեննախն առաջարկեց անգամ Հունգարիային ներառել մոնիտորինգի տակ։ Հարցին, թե արդյո՞ք նման քայլը չի լինի ռիսկային կազմակերպության համար, որը կարող է կորցնել արդեն իր երրորդ անդամին, Շեննախը պատասխանեց․ «Ո՛չ, սա արժեքների, մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության տուն է։ Մենք ունեցանք այս քննարկումը Հունգարիայի վերաբերյալ, որտեղ իրավիճակն առավել է վատանում։ Ավելին, ես այսօր առաջարկել եմ ևս մեկ երկրի՝ Մակեդոնիային, հետ-մոնիտորիգային գործընթացից վերադարձնել մոնիտորինգի տակ»։

Stefan Schennach suggests inviting representative of Nagorno Karabakh to PACE
“Yes, we are going to work openly on issues of Nagorno Karabakh as well as Transnistria, Abkhazia, and South Ossetia,” member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), member of the Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States Stefan Schennach told Panorama.am in an interview on Thursday in Strasburg.
Mr Schennach’s reply came to question over the possibility of inviting a representative from Nagorno Karabakh to the meeting of the sub-committee.
In MP’s words, it is important to lo listen to the views of all conflicting sides. “Certainly, we have also invited the so-called authorities of Transnistria. We should invite all the parties to the conflicts,” Schennach said.
Speaking of Turkey, following the PACE decision to reopen the monitoring procedure in the light of serious concerns about respect for human rights, democracy and the rule of law in that country as well as the threats of the Turkish delegation to boycott the upcoming sessions, Schennach said: “We regret that; however, the organization has standards. Turkey is one of the founding members of the Council of Europe, which even further makes them abide to the rules. A Monitoring procedure is a natural process with different types, and even my country Austria, Germany last year were under monitoring. I think they should cooperate,” the MP said, adding the Assembly is a home of values, human rights, and democracy.