Հասարակություն 12:06 27/04/2017 Հայաստան
Գործադիրի այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձարարական տվեց անտառների կառավարման ու ապօրինի անտառահատումների վերաբերյալ:
Վարչապետի խոսքերով՝  վերջին ժամանակներս առավել հաճախ են բարձրաձայնվում անտառների կառավարման, ապօրինի անտառհատումների հետ կապված մտահոգությունները, խնդիրն առավել խորքային է և չի սահմանափակվում մի քանի ապօրինի անտառհատումների դեպքերով։
Ուստի, ըստ Կարեն Կարապետյանի, անհրաժեշտ է կատարելագործել անտառների կառավարման ներկա մոդելը ու համապատասխանեցնել կառավարման ժամանակակից պահանջներին։
«Կարևորում եմ  գիտական և տեխնիկական նորագույն միջոցների կառավարումն ու կառավարման մարմինների փոխկապակցված հետևողական աշխատանքը: Այս պահին կառավարման ներկա մակարդակը գնահատում եմ անբավարար»,- նշեց  Կարեն Կարապետյանը։
Վարչապետը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարեց երկամսյա ժամկետում  ախտորոշել անտառների պահպանության  բնագավառում հիմնական խնդիրները, հստակեցնել անտառների կառավարման, վերականգնման և պահպանության ոլորտում  ներգրավված կազմակերպությունների ցանկը և դերը։ Նա նաև հանձնարարեց  կառավարության աշխատակազմ  ներկայացնել  ոլորտի կատարելագործման ուղղությամբ հստակ առաջարկություններ և գործողությունների ծրագիր, ինչպես նաև ներկայացնել ժամանակակից կառավարման մեթոդների, գործիքների և տեխնոլոգիաների ներգրավվման գործողությունների ծրագիր։
«Սերտ համագործակցելով  բնապահպանական պետական տեսչության ու իրավապահ մարմինների հետ՝ մշակել ու իրականացնել ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարի գործողությունների ծրագիր, որի արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկատվություն ներկայացնել հասարակությանը», - ասաց վարչապետը։
«Բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչության պետին էլ հանձնարարում եմ մեկշաբաթյա ժամկետում ուսումնասիրել վերջին երեք ամիսների ընթացքում մամուլում և սոցիալական ցանցերում բնապահպանական ՀԿ-ների և անհատ քաղաքացիների կողմից բարձրաձայնված անտառահատումների կապված խնդիրները, քննարկել, վերլուծել և ներկայացնել հաշվետվություն»,- ասաց վարչապետը:

Право 12:55 27/04/2017 Армения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства дал ряд поручений касательно улучшения управления лесами и борьбы с незаконной вырубкой лесов.
По его словам, проблема незаконной вырубки лесов более глубинная, она не ограничивается лишь несколькими случаями незаконной вырубки.
Карен Карапетян заявил о необходимости совершенствования действующей модели управления лесами, приведения ее в соответствие с современными требованиями.
«Придаю важность применению новейших научных и технических методов, последовательной работе органов, осуществляющих управление. Нынешний уровень управления оцениваю как неудовлетворительный», – подчеркнул премьер.
Глава правительства поручил министру сельского хозяйства РА Игнатию Аракеляну провести диагностику основных существующих в сфере охраны лесов проблем, уточнить перечень и роль вовлеченных в сферу управления, восстановления и охраны лесов организаций. Поручено также представить в аппарат правительства четкие предложения и программу мероприятий по совершенствованию сферы, в том числе по внедрению современных методов управления и новых технологий.
Премьер Карапетян поручил также при тесном сотрудничестве с Государственной природоохранной инспекцией и правоохранительными органами разработать и реализовать программу мероприятий по борьбе с незаконной вырубкой лесов.