Քաղաքական 15:39 27/04/2017 Աշխարհում
Այսօր Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ելույթով հանդես եկավ Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ 6-րդը։ Թագավորը ԵԽԽՎ-ում ելույթ էր ունենում ԵԽԽՎ նախագահ, իսպանացի Պեդրո Ագրամունտի հրավերով։
Սակայն, ինչպես ասում են, շաբաթն ուրբաթից շուտ եկավ։ ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտին թույլ չտրվեց վերադառնալ դահլիճ, որից նրան հեռացրել էին ապրիլի 24-ին՝ ԵԽԽՎ նստաշրջանի բացման օրը, ու նախագահել նրա համար այդքան սպասված նիստը, որում ելույթ էր ունենալու իր երկրի թագավորը։
Նշենք, որ նախապես լուրեր կային, որ պատգամավորները համաձայնել են թույլ տալ Ագրամունտին վերադառնալ դահլիճ ու նախագահել 1 ժամ, երբ ելույթ կունենա թագավորը, սակայն այնուհետ պատգամավորները դեմ էին արտահայտվել։ Նշվում է, որ Ագրամունտին ասվել էր դահլիճ մտնելու դեպքում կրկին բողոքի կհանդիպի։ Եվ ահա Ագրամունտը երևի որոշեց վերջնականապես չխայտառակվել ոչ միայն պատգամավորների, այլ նաև իր թագավորի առաջ։
Այս ամենից հետո Պեդրո Ագրամունտի հրաժարականն արդեն իսկ անխուսափելի է դառնում։Սպասվում է, որ նա այդ մասին կհայտնի վաղը, ինչպես նախապես հայտարարել էր՝ այսօր քաղաքական խմբերի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելուց հետո։

Политика 17:05 27/04/2017 В мире
Украинский депутат: Короля Испании в ПАСЕ встретил еще в дверях Педро Аграмунт, но председательствует на заседании уже не он
Президенту Парламентской Ассамблеи Совета Европы Педро Аграмунту не разрешили проводить заседание, на которое пожаловал король Испании Филипп VI. Об этом сообщил на своей странице в соцсети Facebook украинский депутат Леонид Емец.
«Король Испании в ПАСЕ. И хотя встретил его в дверях еще президент Педро Аграмунт, но председательствует на заседании уже не он. Вот последствия сотрудничества с Россией. Это должен помнить каждый европейский политик», – написал Емец.
Как передает ТСН, новым временным президентом ПАСЕ может стать венгерский парламентарий Жолт Немет из группы «Европейской народной партии».