Օրվա մամուլ 09:11 02/05/2017 Հայաստան
2017թ. առաջին եռամսյակում  ՀՀ քաղաքացիությունից  հրաժարվելու որոշում է կայացրել  1190 քաղաքացի: Նրանք ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և  վիզաների վարչություն են դիմել  քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար:  «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում այս թիվը ներկայացրել է  անձնագրային և վիզաների վարչության պետ  Մնացական Բիչախչյանը: Վերջինս նշել է, որ  չի կարող ասել, թե այդ դիմումներից քանիսը կբավարարվի, քանիսը՝ ոչ:
Թերթը նշել է, որ ՀՀ քաղաքացիություն շնորհում և  քաղաքացիությունից զրկում իրականացվում է  նախագահի հրամանագրով:  Քաղաքացիություն ստանալու և  զրկելու դիմումների  քննարկման  համար  օրենքով սահմանված է 6-ամսյա ժամկետ:  Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչություն կատարած թերթի այցի ժամանակ էլ կային նման  դիմումներ գրող  քաղաքացիներ, որոնք  սակայն  հրաժարվել են տեսախցիկի առաջ  խոսել քաղաքացիությունից հրաժարվելու  պատճառների մասին:

Пресса дня 11:13 02/05/2017 Армения
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что в первом квартале 2017 года 1190 граждан обратились в Паспортно-визовое управление полиции Армении для отказа от гражданства Республики Армения. Такие цифры представил в беседе с корреспондентом издания начальник Паспортно-визового управления Мнацакан Бичахчян, отметив, что не может сказать, какое количество из представленных заявлений будет удовлетворено.
Газета отмечает, что присвоение и лишение гражданства Республики Армения осуществляется указом президента. Для присвоения и лишения гражданства законом устанавливается 6-месячный срок. Во время визита корреспондента издания в Паспортно-визовое управление полиции Армении там также находились граждане, подающие подобные заявления, которые, однако, отказались перед камерой говорить о причинах отказа от гражданства.