Վարչապետ. Անկախ ԵԱՏՄ ծրագրից, մենք այս քայլին գնալու էինք
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի թվային զարգացման ռազմավարության հեռանկարները, այդ ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումներն ու քայլերը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նշվել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում անդամ պետությունների ղեկավարների ընդունած հայտարարության հիման վրա արդեն իսկ ստեղծվել է բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ, որի գործունեության արդյունքները մայիսի 26-ին ներկայացվելու են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարներին:
Այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում թվայնացման ուղղությամբ առաջնահերթությունների սահմանմանը, թվային զարգացման ռազմավարության իրականացման պատասխանատու կառույցների, ինստիտուտների ձևավորմանը, ԵԱՏՄ թվային օրակարգին, նպատակներին, հիմնական ուղղություններին, մինչև 2025 թվականն ակնկալվող թիրախային ցուցանիշներին և այլն:
Նշվել է, որ համաշխարհային տնտեսությունն այսօր գնում է թվայնացման ճանապարհով և անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը ևս ներկայացնի իր «թվային այցեքարտը»: Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է կառավարման սուբյեկտի թվայնացումը բոլոր ոլորտներում և նշել, որ դա լավ խթան է բարձրացնելու կառավարման արդյունավետությունը:
«Սա չափազանց անհրաժեշտ է, անկախ ԵԱՏՄ ծրագրից, մենք այս քայլին գնալու էինք: Օրինակ, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում մենք համայնքի բյուջեն, աղբահանությունը, մյուս ծառայությունները թվայնացնելու դեպքում լուծելու ենք արդյունավետության բարձրացման բազմաթիվ խնդիրներ: Թվայնացումը բերելո՞ւ է լրացուցիչ բիզնեսների, կարողությունների ավելացման, իհարկե՝ այո: Թվայնացմամբ մենք միջոցներ ենք տնտեսելու, հասկանալու ենք, թե որքան համայնքային բյուջեներ են թերհավաքագրվում սխալ պլանավորման պատճառով, որքան դիսբալանս ունենք: Նույնը վերաբերում է մյուս ոլորտներին»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ յուրաքանչյուր գերատեսչություն պետք է իմանա թվայանացման իր օրակարգը:
Հաշվի առնելով Հայաստանի թվային զարգացման տեսլականը՝ ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ ստեղծվելու է Թվային զարգացմանն աջակցող ազգային կառավարման խորհուրդ: Կարեն Կարապետյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է խորհրդի կազմում ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը պետք է ներկայացնի թվայնացման կառուցվածքն ու հետագա քայլերը:

Society 16:59 03/05/2017 Armenia
Prime Minister Karen Karapetyan held a consultative meeting to discuss the prospects for Armenia’s digital development.
As the Public Relations Department of Armenia’s Government reports, a top-level task force was said to have been established based on the statement issued by the heads of EAEU member states. On May 26, 2017, the task force will report back progress in its activities to the heads of EAEU member states’ governments.
In this context, reference was made to the definition of priorities in different areas of digitalization, the formation of structures and institutions responsible for implementation of the digital development strategy, the EAEU digital agenda goals, the key targets for expected performance until 2025 and so on. The meeting noted that the global economy is proceeding along the lines of digitization, and Armenia needs to have its own “digital visiting card.”
Highlighting the digitization of the management subject in all areas, Prime Minister Karapetyan said it might be a strong incentive to improve management efficiency.
“This is extremely important. We had to take this step regardless of the Eurasian Economic Union’s program. For example, by digitizing budget, garbage collection and many other services, we can enhance the efficiency of the Ministry of Territorial Administration and Development. Will digitalization result in more businesses, increased capacity? Yes of course. Digitization implies additional savings. We will understand why municipal budgets fall short of receipts due to incorrect planning and the reasons behind imbalances. The same is true for other sectors,” the Prime Minister said, adding that each department should know its digitalization agenda.
Based on Armenia’s digital development vision, a Prime Minister-headed national governing council shall be established for support of digital development in Armenia. Karen Karapetyan instructed those responsible to set up a working group within the Council that will develop and submit the structure of digitization and the planned activities.