Հասարակություն 13:53 03/05/2017 Հայաստան
Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի 23-ամյա Լուսինե Պողոսյանն այսօր առավոտյան ժամը 4-ին լույս աշխարհ է բերել միանգամից  5 զավակ` չորս աղջիկ և մեկ տղա։
Երիտասարդ կնոջ  հղիության վարումն ու ծննդալուծումն իրականացվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում։
Ծննդօգնության գծով տնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանը շտապ բժշկական ցուցումով կեսարյան հատման ճանապարհով կնոջը ծննդալուծել է հղիության 28 շաբաթական ժամկետում։
Հաշվի առնելով սպասվող նորածինների վիճակը` խորը անհասություն և ծայրահեղ ցածր քաշ, մինչև կեսարյան հատման սկսելը ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցառումներ։  «Մուրացան»  բժշկական համալիրից հրավիրվել է արագ արձագանքման ռեանիմոբիլը։ Միաժամանակ նախապատրաստվել է «Էրեբունի» ԲԿ-ի երկրորդ ռեանիմոբիլը`  նորածիններին, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան կլինիկաներ տեղափոխելու համար։
Փոքրիկները լույս աշխարհ են եկել 600, 820, 840, 840 և 880 գրամ քաշով։  Անհրաժեշտ վերակենդանացման միջոցառումներ ցուցաբերելուց անմիջապես հետո նորածիններից երկուսը` տղան և աղջիկներից մեկը, տեղափոխվել են  «Մուրացան»  բժշկական համալիր` ՀՀ ԱՆ գլխավոր մանկական ռեանիմատոլոգ Հրանտ Կալենտերյանի հսկողության ներքո։
Նույն ժամանակ նորածիններից մեկը տեղափոխվել է «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի, իսկ մյուսը` Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի  վերակենդանացման բաժանմունքներ։
Փոքրիկներից մեկը մնացել է «Էրեբունի» ԲԿ-ի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքում։
Բոլոր 5 փոքրիկները  կյանքի առաջին իսկ րոպեներին  ինկուբացվել են, ապա կլինիկաներում նրանց միացվել են արհեստական շնչառական սարքեր։
Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնում ՀՀ  ԱՆ գլխավոր նեոնատոլոգ Պավել Մազմանյանի  հսկողության տակ գտնվող փոքրիկը ժամը  12-ի դրությամբ սկսել է շնչել առանց արհեստական շնչառական սարքի։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ այս պահին բոլոր 5 նորածնի առողջական վիճակը մասնագետները գնահատում են ծայրահեղ ծանր։  Նրանց բուժման ընթացքը գտնվում է  նախարարության և անձամբ նախարարի ուշադրության ներքո։

Общество 14:59 03/05/2017 Армения
На данный момент состояние здоровья всех 5 малышей, которых сегодня в ереванском медицинском центре «Эребуни» родила 23-летняя Лусине Погосян, медики оценивают как крайне тяжелое. Об этом сообщают из Минздрава РА.
Ход их лечения находится под непосредственным контролем министерства и главы Минздрава Армении.
Лусине Погосян из села Аршалуйс Армавирской области Армении родила 4 девочек и мальчика в 04:00 по ереванскому времени.
Директор по родовспоможению медцентра «Эребуни» Андраник Погосян произвел экстренное кесарево сечение на 28-й неделе беременности.
Перед операцией были предприняты необходимые мероприятия. Из больничного комплекса «Мурацан» был вызван реанимобиль. Одновременно был подготовлен реанимобиль медцентра «Эребуни», чтобы при необходимости перевезти новорожденных в соответствующие клиники.
Появившиеся на свет малыши весят 600, 820, 840, 840 и 880 граммов. Непосредственно после оказания соответствующей реанимационной помощи новорожденным 2 из них – мальчик и одна из девочек – были переведены в больничный комплекс «Мурацан», под наблюдение главного детского реаниматолога Минздрава РА Гранта Калентеряна.
Кроме того, другие 2 новорожденные девочки доставлены в отделения реанимации медцентра «Сурб Аставацамайр» и Научно-исследовательского центра охраны здоровья матери и ребенка. Еще одна девочка находится в медцентре «Эребуни» – в отделении реанимации для новорожденных.
Все 5 малышей с первых минут жизни в клиниках были подключены к аппаратам искусственного дыхания.
Между тем, находящаяся в Научно-исследовательском центре охраны здоровья матери и ребенка  малышка по состоянию на 12:00 уже начала дышать без аппарата искусственной вентиляции лёгких.