Մշակույթ 16:39 03/05/2017 Հայաստան
Մայիսի 5-6-ի մայրաքաղաքում առաջին անգամ կանցկացվի «Երևանի գինու օրեր» միջոցառումը՝ նվիրված հայկական գինու լավագույն ավանդույթների զարգացմանն ու ներկայացմանը:
Միջոցառումը Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել են «Արենի» փառատոն հիմնադրամը, որը տարիներ շարունակ կազմակերպում է Արենի գինու փառատոնը և սննդային բլոգեր Աննա Մազմանյանը:
Ինչպես լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպմանն ասաց «Արենի» փառատոն-հիմնադրամի տնօրեն Նունե Մանուկյանը, միջոցառման նպատակն է Հայաստանում գաստրոտուրիզմի զարգացումը։
«Նմանատիպ միջոցառումներ անցկացվում են տարբեր երկրներում, հիմնականում Եվրոպայում, երբ եվրոպացիները ցանկանում են զբոսաշրջիկներին ներկայացնել իրենց ազգային ուտեստներն ու գինիները»,- ասասց նա։
Նունե Մանուկյանը հիշեցրեց, որ Երևանը գինու հնագույն  բնօրրան է, նույնիսկ ավելի հին, քան Արենին։ Դրա մասին վկայում են Դալմայի այգիներում կատարված պեղումները։
Ասուլիսին ներկա Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանն իր հերթին նկատեց, որ իրենք մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում զբասաշրջության զարգացմանը նպաստող ցանկացած հետաքրքիր միջոցառում։
«Կարծում եմ՝ շատ հետաքրքիր միջոցառում կլինի և պարբերական կդառնա։ Մայիսին Հայաստան ռուս զբասաշրջիկների մեծ հոսք է սպասվում, և գինու օրերը նրանց համար շատ հետաքրքիր  կլինեն»,- ամփոփեց պաշտոնյան։

Culture 17:42 03/05/2017 Armenia
“Yerevan Wine Days” first-ever event dedicated to the development and presentation of the best traditions of the Armenian wine is set to be held in Armenia’s capital on 5-6 May. The event is organized by "Areni" Festival Foundation, in cooperation with the Yerevan Municipality and with the assistance of food blogger Anna Mazmanyan.
As Nune Manukyan, director of "Areni" Festival Foundation, said at the press conference on Wednesday, the event aims at promoting gastro-tourism in Armenia.
“Similar events are held in numerous countries, namely in Europe, when the Europeans want to present their national cuisine and wines to the tourists,” she noted.
Nune Manukyan reminded that Yerevan is the oldest cradle of wine – even older than Areni, as evidenced by the excavations conducted at Dalma gardens.
Gevorg Orbelyan, Head of Tourism Department at the Yerevan Municipality, in his turn noted that any interesting event aimed at tourism development is always in their spotlight.
“I think this is going to be a very interesting event, which will be held on a regular basis. In May a large flow of Russian tourists into Armenia is expected and the wine days will be very interesting to them,” the official concluded.