Քաղաքական 14:28 06/05/2017 Հայաստան
Հայկական կողմը փորձում է կյանքի կոչել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կողմերի ստանձնած պարտավորություններն ու կարգավորման սկզբունքները,-այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանն՝ անդրադառնալով արցախյան հակամարտության բանակցային գործընթացին։
«Բուն բանակցություններ լինելու համար նախևառաջ պետք է այդ սկզբունքներն ապահովվեն, որ սահմանախախտները բացահայտվեն և մեղադրանքները հասցեավորված լինեն»,-նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է պատերազմի հավանականության հարցին, պատգամավորը ասաց, որ պետք է ոչ թե քննարկել պատերազմի հավանականությունը մեծ է թե փոքր, այլ պետք է հանդես գալ  բոլոր մեխանիզմները, կառուցակարգերն ապահովելու տեսանկյունից՝ մեր սահմանն անառիկ պահելու համար և դիվանագիտական, և ռազմական ոլորտում։
«Ապրիլյան ավանտյուրան ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը ձախողեց, նա տվեց բազմակի ավելի զոհեր, մեծ քանակությամբ տեխնիկա կորցրեց և արդյունքում Մոսկվայի միջոցով խնդրեց հապճեպ զինադադար, որ ավելի մեծ զոհեր չունենա։  Սա խոսուն փաստ է այն մասին, որ Ադրբեջանը լրջագույն խնդիր կունենա, եթե պատերազմ սանձազերծի»,-հավելեց Շիրակ Թորոսյանը։

Политика 18:45 06/05/2017 Армения
Армянская сторона пытается реализовать договоренности по карабахскому урегулированию, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге в 2016г. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента Армении Ширак Торосян, обратившись к вопросу переговоров вокруг Арцаха.
«Для проведения непосредственно переговоров в первую очередь нужно обеспечить выполнение обговоренных тогда принципов, чтобы обеспечивалось выявление нарушителя режима прекращения огня, а обвинения звучали адресно», – сказал депутат.
По его словам, вместо обсуждения вопроса о вероятности возобновления военных действий следует выступить с позиций использования всех механизмов и установок по обеспечению неприступности границ, причем и в дипломатической, и в военной сфере.
«Апрельская авантюра 2016г. показала провал Азербайджана, противник понес в несколько раз большие потери, потерял большое количество техники и в итоге через Москву попросил скорейшего прекращения огня, чтобы число жертв не росло. Это яркое доказательство тому, что в случае развязывания войны у Азербайджана будут серьезнейшие проблемы», – отметил парламентарий.