Տնտեսություն 16:10 10/05/2017 Հայաստան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աշխատակազմին է ներկայացրել հիմնադրամի նորանշանակ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանին:
Վարչապետի խոսքով, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը հետաքրքիր հարթակ է, որը կարող է մեծապես օժանդակել կառավարության տնտեսական ծրագրերին:
«Ակնկալում ենք, որ այստեղ պետք է ձևավորվի ժամանակակից, ագրեսիվ, ակտուալ թիմ: Հիմնադրամի ղեկավարից սպասում ենք գործունեության արդյունավետության, ներառյալ ֆինանսական կառավարման արդյունավետության և համապատասխան հաշվետվողականության բարձրացում: Յուրաքանչյուր ծախսի հետ կապված պետք է ունենանք հստակ, ագրեսիվ հիմնավորում, թե այն ինչին է ծառայելու: Հիմնադրամի գործունեության համար անհրաժեշտ է ապահովել նաև լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավում»,- կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը կարևորել է հիմնադրամում պետական աջակցության գործիքների կիրառման արդյունավետության գնահատման համակարգի ներդրումը և հավելել, որ կառույցը պետք է նպաստի արտահանելի հատվածի ընդլայնմանը, ծավալների ավելացմանը, ներուժ ունեցող կազմակերպություններին տրամադրի որակյալ խորհրդատվություն և այլն:
«Մենք ամեն կերպ պետք է հասկանանք, թե որն է մեր պոտենցիալը, որ շուկաներում ինչ ներուժ ունենք, և առավելագույնս խթանենք արտահանումը: Պետք է նաև ներդրումների ոլորտում իրականացնել խթանման միջոցառումներ, քայլեր ձեռնարկել ներդրումային ծրագրերի ներգրավման, օտարերկրյա ընկերությունների սպասարկման, զբոսաշրջության ներուժի իրացման ուղղությամբ»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:

Экономика 17:15 10/05/2017 Армения
Премьер-министр Карен Карапетян представил аппарату Фонда развития Армении новоназначенного исполнительного директора фонда Армена Авака Авакяна. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
По словам премьера, Фонд развития Армении – интересная площадка, которая позволяет в значительной мере содействовать экономическим программам правительства РА.
«Рассчитываем, что здесь должна сформироваться современная, агрессивная, актуальная команда. От руководителя фонда ожидаем эффективной деятельности, включая повышение эффективности финансового управления и подотчетности.
По всем расходам необходимо представить четкое, агрессивное обоснование, каким целям конкретные расходы будут служить. Для деятельности фонда необходимо обеспечить также привлечение дополнительных финансовых средств», – сказал премьер.
Премьер отметил важность внедрения системы оценки эффективности применения механизмов государственного содействия, добавив, что структура должна способствовать расширению экспорта, предоставлять качественную консультацию компаниям, обладающим большим потенциалом.
«Мы должны понимать, каким потенциалом обладаем и максимально стимулировать экспорт. Стимулирующие мероприятия нужно осуществлять и в сфере инвестиций, реализации туристического потенциала», – подчеркнул глава правительства.