Քաղաքական 12:12 11/05/2017 Աշխարհում
ԱՄՆ Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը հաստատել է մայիսի 16-ին նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման լուրը: Այս մասին գրում է ռուսական «РИА новости» լրատվական գործակալությունը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ կողմերը պատրաստվում են քննարկել հակաահաբեկչական պայքարը Սիրիայում և Իրաքում, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցեր:
Օրերս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Սիրիայի տարածքում գործող քրդական ազգային ինքնապաշտպանության ջոկատներին (YPG) զենք տրամադրելու մասին որոշումը, որը խիստ հակազդեցության է արժանացել Թուրքիայում:
Թուրքիայի կառավարությունը կոչ է արել Վաշինգտոնին «հետ կանգնել բռնած սխալ ուղուց» և նշել, որ այն համոզմունքը, թե «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը կարող է արդյունավետ լինել միայն քուրդ զինյալների հետ համագործակցելու պարագայում, իրականության հետ ոչ մի կապ չունի:

Politics 12:23 11/05/2017 World
Turkish President Recep Tayyip Erdogan will visit Washington on May 16, according to the White House. President Trump will meet with the Turkish leader at the White House during his visit, the Hill reported.
"The two leaders will discuss how to further strengthen our bilateral relationship and deepen our cooperation to confront terrorism in all its forms," according to the White House statement, quoted by the source.
Erdogan earlier on Wednesday strongly criticized Trump’s decision to arm Syrian Kurds in the fight against ISIS. “I hope that this mistake will be reversed immediately,” he said of the move. "We want to believe that our allies would prefer [to] be side by side with ourselves rather than with the terror groups.”
To remind, the U.S. officials announced Tuesday that Trump signed off on a plan “to equip Kurdish elements of the Syrian Democratic Forces.” The SDF will reportedly receive small arms and equipment for the fight to retake Raqqa from the Islamic State in Iraq and Syria.