Օրվա մամուլ 09:30 12/05/2017 Հայաստան
«Հրապարակ»-ը գրել է, որ ՊԵԿ նախագահ, ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը  մի քանի տարի է՝ եկեղեցի է կառուցում Եղվարդ քաղաքում, Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձանի դիմաց:
Կոտայքի թեմի առաջնորդ Տ. Առաքել եպիսկոպոս Քարամյանից թերթը փորձել է պարզել, թե երբ կավարտվեն շինարարական աշխատանքները, ինչպես կկոչվի նոր եկեղեցին։ «Այս պահին ընթանում են վերջին աշխատանքները, բարեկարգվում է տարածքը: Եկեղեցու բացումը կլինի հունիսի վերջին, հստակ օրը չեմ կարող ասել: Եկեղեցին կառուցվել է Գագիկ Խաչատրյանի որդիների` Արտյոմ և Գուրգեն Խաչատրյանների աջակցությամբ, այն կկոչվի Սուրբ Սարգիս»,-ասել է Կոտայքի թեմի առաջնորդը:
Թերթը նշել է, որ Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքն (11.672 բնակիչ) ունի Սբ. Աստվածածին անունով եկեղեցի (1301թ.), որը, սակայն, չափերով փոքր է մեծ արարողությունների համար: Սբ. Սարգիս նոր եկեղեցու հիմնարկեքը կատարվել է 2012-ին՝ Կոտայքի և Արարատյան հայրապետական թեմերի առաջնորդների գլխավորությամբ: Սբ. Սարգիսը խաչաձև հիմքով կենտրոնագմբեթ կառույց է լինելու: Գտնվում է քաղաքի արևմտյան ծայրին՝ անավարտ ջրամբարի հարևանությամբ: Ճարտարապետը Հրաչյա Գալստյանն է:

Daily press 10:15 12/05/2017 Armenia
Hraparak Daily writes that sons of the former Minister of Finance and the Chairman of the State Revenue Committee of Armenia Gagik Khachatryan are building a church in Yeghvard town, in front of the Memorial to the Great Patriotic War.
The paper has asked the Primate of Kotayk Diocese, Bishop Arakel Karamyan, to comment on the course of construction works and the name of the new church. “At present, the works are in the final stage, the area is improved. The church opening is scheduled for the end of June, yet I can’t tell the exact day. The church is constructed with the support of Gagik Khachatryan’s sons – Artyom and Gurgen - and will be named St. Sargis,” Bishop Karamyan told the paper.
The source reminds that Yeghvard town of Kotayk region with a population of 11,672
has the St. Holy Mother of God Church (built in1301), that has smaller premises for grand ceremonies.  The groundbreaking ceremony of the St. Sargis Church took place in 2012 attended by Primates of Kotayk and Ararat Dioceses.
St. Sargis Church is an architectural structure with a cruciform base and roofs intersecting to support the central dome. The church is located on the western outskirts of the town next to a leftover reservoir. The architect of the building is Hrachya Galstyan.