Քաղաքական 14:35 15/05/2017 Տարածաշրջան
Իրանը կարևորում է Թուրքիայի հետ սահմանում կայունության ապահովումը,-իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Իրանի սահմանին պատ կառուցելու մասին որոշմանը, մասնավորապես ասել է. «Թուրքական կողմը մեզ տեղեկացրել է այդ գործընթացի վերաբերյալ: Սակայն պետք է նշել, որ այդ պատը չի կառուցվում սահմանի զրոյական կետում:
Իհարկե ցանկացած քայլ, որը կարող է երկրների սահմանների անվտանգության ու կայունության ապահովմանը նպաստել, Թեհրանը ողջունում է: Սահմանային անվտանգությունն Իրանի և Թուրքիայի համար կարևոր է»:

Политика 20:24 15/05/2017 Регион
Иран с удовлетворением воспринял намерение Турции построить стену на границе в целях безопасности. Об этом сообщает агентство «Trt.net».
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Ирана Бехрам Касыми, отвечая на пресс-конференции в Тегеране на вопрос относительно планов Турции построить стену на границе с Ираном, сказал: «Мы положительно относимся к любым мерам, способствующим укреплению безопасности на границе».
Отметив, что турецкая сторона согласовала с ними этот вопрос, Касыми заявил, что стена будет строиться на приграничной территории Турции.
Указав на то, что они надеются более подробно обсудить этот план, Касыми сказал: «В любом случае, безопасность границ – важный вопрос, и для Турции, и для нас, и обе страны должны предпринимать необходимые меры».