Քաղաքական 12:20 15/05/2017 Հայաստան
«Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ ընտրություններին մասնակցում էր ընդամենը երեք քաղաքական ուժ, ինչն,  իհարկե, իր ազդեցությունը կարող էր ունենալ մասնակցության թվի վրա»,- լրագրողների հետ զրուցում ասաց  ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչի՞ հետ եք կապում Երևանի ավագանու ընտրություններին ցածր մասնակցությունը, արդյո՞ք հասարակության շրջանում հիասթափություն տեսնում եք:
Նշենք, որ նախօրեին կայացած ավագանու ընտրությունների քվեարկության  մասնակցությունը  կազմել է 40,99 տոկոս:
Տ. Մուկուչյանն ասաց, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ, ըստ էության, գնում են ընտրական տեղամաս բացառապես ելնելով այն հանգամանքից, թե որքանով են վերջիններս ուզում իրենց կողմ քվեն տալ այս կամ այն կուսակցությանը:
«Կարծում եմ՝ այդ գործոնն ևս ունեցավ որոշակի ազդեցություն մասնակցության թվի հետ կապված: Իսկ հիասթափություն չեմ տեսնում: Յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում, թե ինչպես իրացնի իր ընտրական  իրավունքը: Եթե մարդ որոշում է, որ իր ընտրական իրավունքը պետք է իրացնի ընտություններին չմասնակցելով, դա վերջինիս իրավունքն է»,- նշեց ԿԸՀ նախագահը:
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով ընտրություններին մասնակցած ուժերից «Ելք»-ը ստացել է 21,00 տոկոս, «Երկիր Ծիրանի»՝  7,75 տոկոս, ՀՀԿ՝ 71.25 տոկոս:
Հարցին, թե քաղաքական ուժերից ո՞վ քանի մանդատ կստանա Երևանի ավագանիում, Տ. Մուկուչյանն ասաց, որ նման հաշվարկ կատարում են ընտրությունների վերջնական արդյունքի ամփոփումից հետո: Վերջնական արդյունքներն ամփոփվում են քվեարկության 7-րդ օրը:
«Մինչև ընտրությունների վերջնական արդյունքների ամփոփում կա ժամկետ, որը նախատեսված է դիմում-բողոքներ ներկայացնելու, գրանցամատյաններում արված գրառումներն ուսումնասիրելու, դրանցով համապատասխան որոշումներ կայացնելու համար:
Երբ վերջնական արդյունքների արձանագրությունը կկազմվի, այդ ժամանակ արդեն համապատասխանաբար  մանդատների բաշխումը կիրականացվի»,- նշեց նա՝  հավելելով, որ մանդատների բաշխման բանաձևը հեշտ է՝ ավագանու 65 մանդատը բաժանվելու է երեք քաղաքական ուժի միջև՝ նրանց  ստացած ձայներին համամասնական:

Политика 13:25 15/05/2017 Армения
Председатель ЦИК Армении назвал причины низкой явки избирателей на выборах в Совет старейшин Еревана
«Основная проблема заключается в том, что на выборах в Совет старейшин Еревана участвовали всего три политические силы, что, конечно, могло повлиять на явку избирателей», – заявил сегодня на пресс-конференции председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении Тигран Мукучян, отвечая на вопрос, с чем связана столь низкая явка избирателей на выборах.
Отметим, что явка на состоявшихся 14 мая выборах в Совет старейшин Еревана составила 40,99%.
Т. Мукучян подчеркнул, что многие граждане РА, по сути, ходят на избирательные участки, исходя исключительно из того, в какой степени они хотят проголосовать за ту или иную политическую силу.
«Считаю, данный фактор также в какой-то степени повлиял на число проголосовавших. А разочарования я не вижу. Каждый из нас сам решает, как реализовать свое избирательное право», – отметил председатель ЦИК РА.
На вопрос, сколько мандатов получат политические силы в Совете старейшин Еревана, Т. Мукучян ответил, что подобные подсчеты будут произведены после окончательного подведения итогов выборов. Окончательные результаты голосования будут подведены на 7-й день после выборов.
«До подведения окончательных итогов выборов существует срок, который предназначен для предоставления заявлений-жалоб, изучения журналов со списками избирателей и принятия соответствующих решений, выводом по данным вопросам. Как только будет составлен протокол окончательных результатов выборов, тогда уже и будет осуществлено соответствующее распределение 65 мандатов между тремя политическими силами», – отметил Т. Мукучян.
Он также добавил, что распределение мандатов осуществляется по простой схеме: 65 мандатов будут распределены между тремя политическими силами – согласно полученным ими на выборах голосам.
Сегодня ранее на заседании Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Армении был составлен предварительный протокол об итогах состоявшихся 14 мая выборов в Совет старейшин Еревана. Протокол подписали все члены ЦИК РА. Председатель ЦИК Армении Тигран Мукучян представил предварительные результаты состоявшихся 14 мая выборов в Совет старейшин Еревана.Так, согласно предварительным данным, Республиканскую партию Армении поддержали 71,25% избирателей (240 036 голосов), Блок «Выход» – 21,00% (70 731 голос), партию «Страна абрикоса» – 7,75% (26 109 голос).