Քաղաքական 15:10 19/05/2017 Հայաստան
Հայաստանը մշտապես կոչ է անում ԵԱՀԿ համանախագահներին անվանական մատնանշել նախահարձակ կողմին. Նալբանդյան
Աշխատանքային այցով Կիպրոսում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին է ներկայացրել Հայաստանում ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։
ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ զրույցի ընթացքում անդրադարձ արվեց ԵԽԽՎ-ում ընթացող զարգացումներին և ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի հանդեպ վստահության վերականգման նպատակով գործնական քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը Թորբյորն Յագլանդին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման առաջմղման նպատակով համապատասխան պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։ Նալբանդյանը նշել է, որ Բաքուն անում է ամեն հնարավորը՝ խաղաղության գործընթացը խաթարելու ուղղությամբ։ Հակառակվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության հետևողական պահանջերին՝ խստորեն պահպանելու հրադադարի ռեժիմը, Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել եռակողմ անժամկետ զինադադարի համաձայնագրերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել, որ Հայաստանը մշտապես կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին անվանական մատնանշել զինադադարի ռեժիմի խախտման համար պատասխանատու նախահարձակ կողմին։
«Մերժելով հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը՝ Ադրբեջանը ցանկանում է խույս տալ իր կողմից զինադադարի պարբերական խախտումների պատասխանատվությունից, սակայն եռանախագահների երեկ տարածած ոչ ստանդարտ հայտարարությունը հստակ կերպով մատնանշում է մեղավոր կողմին», - շեշտել է արտգործնախարարի պաշտոնակատարը։

Politics 16:00 19/05/2017 Armenia
Non-standard statement of the OSCE MG Co-Chairs clearly points out the side bearing responsibility – Armenian FM
Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandian, who is on a working visit in Cyprus, has briefed Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland on the results of April 2 Parliamentary elections in Armenia.
As the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs told Panorama.am, during the meeting, the interlocutors touched upon the current developments in the PACE and the necessity of undertaking practical steps aimed at restoring the trust towards the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.
Mr. Nalbandian presented Thorbjørn Jagland the efforts taken by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries aimed at creating conditions for the promotion of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Armenia’s FM noted that Baku takes all the possible measures to undermine the peace process. Opposing the constant calls of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries and the international community on strictly adhering to the ceasefire, Azerbaijan continues grossly violating the trilateral open-ended ceasefire agreements.
Edward Nalbandian underscored that Armenia has regularly called on the OSCE Minsk Group Co-Chairs to make addressed statements, pointing out the side responsible for ceasefire breaches.
“Rejecting the introduction of investigation mechanisms, Azerbaijan seeks to get away with the constant ceasefire violations it makes. However the non-standard statement issued by the [OSCE Minsk Group} Co-Chairs on May 18 clearly points out the side bearing responsibility,” Armenia’s Foreign Minister highlighted.