Հասարակություն 12:13 20/05/2017 Հայաստան
«Ավրորա» 2017թ. մրցանակի շնորհման արարողության և ուղեկցող միջոցառումների նախօրեին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն հատուկ այցով ժամանել է Հայաստան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից հայտնում են, որ նա կհանդիպի Հայաստանի և Արցախի պետական, մշակութային ու հոգևոր գործիչներին և կներկայացնի իր գործունեությունն ու 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի ազդեցությունը:
«Անչափ երջանիկ եմ մեկ տարի անց կրկին ժամանել Հայաստան, այս անգամ արդեն ավելի շատ պատմություններով: Ես Հայաստան եմ բերել այն բոլոր երջանիկ մանուկների ու երիտասարդների ուղերձը, որոնք «Ավրորա» մրցանակի շնորհիվ այսօր օթևան ունեն կամ որակյալ կրթություն են ստանում: Նրանք այժմ կարող են երազել ավելիին հասնելու մասին, - ասել է  «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, ավելացնելով, որ  անհամբերությամբ սպասում է՝ հանդիպելու Հայաստանի և Արցախի երիտասարդներին, կանանց ու բոլոր նրանց, ովքեր իրենց հյուրընկալ դռներն են բացելու իր առաջ:
Այսօր առավոտյան Մարգարիտ Բարանկիցեն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ բացվել է Ավրորա Մարդիգանյանին նվիրված հատուկ ցուցասրահ: Հենց Ավրորա Մարդիգանյանն է դարձել ոգեշնչման աղբյուր «Ավրորա» մրցանակի ստեղծման համար: Թանգարանում շրջայցից հետո տիկին Բարանկիցեն գրություն է թողել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում և ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ: «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում եղևնի է տնկել:
«Կարևորելով «Ավրորա» մրցանակի առաքելությունը և խորհուրդը, մենք անհրաժեշտ ենք համարում, որ ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները, հնարավորություն ստանան նաև Ծիծեռնակաբերդում իրենց խորհրդանշական ներկայությունն ունենալ՝ մշտադալար ծառի տեսքով: Դա շարունակական ավանդույթ կդառնա և Հայաստանի, և Ծիծեռնակաբերդի համար», - ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Երևանից Մեգին կուղևորվի Հայաստանի հարավ. կայցելի Տաթևի միջնադարյան վանական համալիր, Գորիսում կհանդիպի տեղի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, մշակութային գործիչների և ուսանողների հետ, կայցելի Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան: Մարգարիտ Բարանկիցեն այնուհետև կմեկնի Արցախ, որտեղ Շուշիում կայցելի Ս. Ղազանչեցոց եկեղեցի և Վերին մզկիթ, «Նարեկացի» արվեստի կենտրոն, որտեղ տեղի կունենա մշակութային միջոցառում: Ստեփանակերտում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Արցախի պետական համալսարանի ուսանողներին, կայցելի Զոհված ազատամարտիկների թանգարան, այնուհետև կմեկնի Գանձասար:
Մարգարիտը կլինի նաև Գյումրիում, կայցելի Հայ կաթողիկե եկեղեցի, «Թռչունյան» մանկատուն: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ-ին: Էջմիածնում մրցանակի առաջին դափնեկիրը կհանդիպի նաև «Altitude 5165» մարդասիրական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 26-ից Մեգին հարյուրավոր այլ հյուրերի հետ Երևանում և Դիլիջանում կմասնակցի «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին, որոնք կամփոփվեն մայիսի 28-ին, Երևանում՝ մրցանակի շնորհման արարողությամբ:
Մարգարիտ Բարանկիցեն, ով Maison Shalom խնամքի տան և REMA հիվանդանոցի հիմնադիրն է, 2016թ. ապրիլի 24-ին «Ավրորա» մրցանակի է արժանացել այն բացառիկ ազդեցության համար, որ ունեցել է Բուրունդիում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Նա փրկել է 30 հազար երեխայի՝ նրանց տալով օթևան և խնամք:

Общество 13:58 20/05/2017 Армения
В преддверии церемонии вручения премии «Аврора» – 2017 и приуроченных к ней мероприятий первый лауреат премии – Маргерит Баранкитс – посетила Армению с особым визитом.
Как сообщает пресс-служба IDeA Foundation, она планирует встретиться с представителями местных сообществ, деятелями культуры и религиозными лидерами Армении и Арцаха, которым расскажет о своей миссии и о том, каких перемен к лучшему удалось добиться благодаря премии «Аврора-2016».
«Я счастлива вернуться в Армению год спустя, ведь мне есть о чем рассказать людям. Я привезла в Армению сообщение от всех счастливых детей и молодых людей, которые смогут получить лучшее образование или кров благодаря премии „Аврора”. Теперь они будут мечтать о большем», – сказала Маргерит Баранкитс.
«Я с нетерпением жду встречи с молодежью Армении и Арцаха, а также со всеми, кто захочет открыть мне свои сердца и двери», – отметила лауреат премии «Аврора-2016».
Маргерит Баранкитс 20 мая посетила Музей-институт Геноцида армян, где открылась специальная выставка, посвященная Авроре Мардиганян, вдохновившей соучредителей премии «Аврора». Госпожа Баранкитс оставила запись в книге почетных гостей и возложила цветы к мемориалу жертвам Геноцида армян. После этого первый лауреат премии «Аврора» посадила дерево на Мемориальной аллее комплекса «Цицернакаберд» в память о жертвах Геноцида армян.
«Миссия премии «Аврора» и ее идеалы очень важны для нас, поэтому мы решили каждый год приглашать лауреатов премии в Цицернакаберд, чтобы они сажали здесь деревья. Этот полный символизма жест станет доброй традицией для Армении и для Мемориала жертвам Геноцида армян», – отметил директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
Из Еревана Мэгги поедет на юг Армении, где посетит средневековый монастырь Татев. В Горисе Баранкитс встретится с представителями местных НПО, деятелями культуры и студентами, а также посетит дом-музей Акселя Бакунца. После этого Маргерит Баранктис отправится в Арцах, в Шуши.
В Степанакерте Маргерит Баранкитс встретится со студентами Арцахского Государственного Университета и посетит Музей памяти погибших воинов-освободителей, после чего осмотрит Гандзасарский монастырь.
Маргерит также нанесет визит в Гюмри, где посетит кафедральную Армянскую Католическую церковь и детский приют «Трчунян». В Первопрестольном Святейшем Эчмиадзине Маргерит Баранкитс встретится с Его Святейшеством Католикосом Всех Армян, Верховным Патриархом Армянской Апостольской Церкви Гарегином II, которому расскажет о своей деятельности и о том, каких перемен к лучшему удалось добиться благодаря премии «Аврора – 2016». После этого Мэгги пообщается с представителями гуманитарной организации «Высота 5156».
Начиная с 26 мая, Маргерит Баранкитс и сотни других гостей смогут посетить мероприятия премии «Аврора» в Ереване и Дилижане. Кульминацией уикенда станет церемония вручения премии «Аврора – 2017», которая пройдет 28 мая в Ереване.
Маргерит Баранкитс, основательница «Дома Шалом» и больницы REMA, стала лауреатом премии «Аврора» 24 апреля 2016 года. Маргерит была отмечена за исключительный вклад, который ее действия внесли в дело спасения человеческих жизней во время гражданской войны в Бурунди. На сегодняшний момент Баранкитс спасла 30 000 детей, которым дала кров и образование.