Հասարակություն 12:13 20/05/2017 Հայաստան
«Ավրորա» 2017թ. մրցանակի շնորհման արարողության և ուղեկցող միջոցառումների նախօրեին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն հատուկ այցով ժամանել է Հայաստան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից հայտնում են, որ նա կհանդիպի Հայաստանի և Արցախի պետական, մշակութային ու հոգևոր գործիչներին և կներկայացնի իր գործունեությունն ու 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի ազդեցությունը:
«Անչափ երջանիկ եմ մեկ տարի անց կրկին ժամանել Հայաստան, այս անգամ արդեն ավելի շատ պատմություններով: Ես Հայաստան եմ բերել այն բոլոր երջանիկ մանուկների ու երիտասարդների ուղերձը, որոնք «Ավրորա» մրցանակի շնորհիվ այսօր օթևան ունեն կամ որակյալ կրթություն են ստանում: Նրանք այժմ կարող են երազել ավելիին հասնելու մասին, - ասել է  «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, ավելացնելով, որ  անհամբերությամբ սպասում է՝ հանդիպելու Հայաստանի և Արցախի երիտասարդներին, կանանց ու բոլոր նրանց, ովքեր իրենց հյուրընկալ դռներն են բացելու իր առաջ:
Այսօր առավոտյան Մարգարիտ Բարանկիցեն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ բացվել է Ավրորա Մարդիգանյանին նվիրված հատուկ ցուցասրահ: Հենց Ավրորա Մարդիգանյանն է դարձել ոգեշնչման աղբյուր «Ավրորա» մրցանակի ստեղծման համար: Թանգարանում շրջայցից հետո տիկին Բարանկիցեն գրություն է թողել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում և ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ: «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողության պուրակում եղևնի է տնկել:
«Կարևորելով «Ավրորա» մրցանակի առաքելությունը և խորհուրդը, մենք անհրաժեշտ ենք համարում, որ ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները, հնարավորություն ստանան նաև Ծիծեռնակաբերդում իրենց խորհրդանշական ներկայությունն ունենալ՝ մշտադալար ծառի տեսքով: Դա շարունակական ավանդույթ կդառնա և Հայաստանի, և Ծիծեռնակաբերդի համար», - ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Երևանից Մեգին կուղևորվի Հայաստանի հարավ. կայցելի Տաթևի միջնադարյան վանական համալիր, Գորիսում կհանդիպի տեղի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, մշակութային գործիչների և ուսանողների հետ, կայցելի Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան: Մարգարիտ Բարանկիցեն այնուհետև կմեկնի Արցախ, որտեղ Շուշիում կայցելի Ս. Ղազանչեցոց եկեղեցի և Վերին մզկիթ, «Նարեկացի» արվեստի կենտրոն, որտեղ տեղի կունենա մշակութային միջոցառում: Ստեփանակերտում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Արցախի պետական համալսարանի ուսանողներին, կայցելի Զոհված ազատամարտիկների թանգարան, այնուհետև կմեկնի Գանձասար:
Մարգարիտը կլինի նաև Գյումրիում, կայցելի Հայ կաթողիկե եկեղեցի, «Թռչունյան» մանկատուն: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Մարգարիտ Բարանկիցեն կհանդիպի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ-ին: Էջմիածնում մրցանակի առաջին դափնեկիրը կհանդիպի նաև «Altitude 5165» մարդասիրական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ:
Մայիսի 26-ից Մեգին հարյուրավոր այլ հյուրերի հետ Երևանում և Դիլիջանում կմասնակցի «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումներին, որոնք կամփոփվեն մայիսի 28-ին, Երևանում՝ մրցանակի շնորհման արարողությամբ:
Մարգարիտ Բարանկիցեն, ով Maison Shalom խնամքի տան և REMA հիվանդանոցի հիմնադիրն է, 2016թ. ապրիլի 24-ին «Ավրորա» մրցանակի է արժանացել այն բացառիկ ազդեցության համար, որ ունեցել է Բուրունդիում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին: Նա փրկել է 30 հազար երեխայի՝ նրանց տալով օթևան և խնամք:

12:35 20/05/2017 Armenia
Ahead of 2017 Aurora Prize Events, the first Aurora Prize Laureate Marguerite Barankitse pays a special visit to Armenia. She will meet with communities, cultural and religious leaders in Armenia and Artsakh and will present her mission and the impact of the 2016 Aurora Prize, Aurora Humanitarian Initiative reports.
“After one year I am extremely happy to visit Armenia again and this time I have more stories to tell. I have brought to Armenia the message of all those happy children and young people who has shelter or better education thanks to the Aurora Prize. Now they can dream more,” said Marguerite Barankitse, 2016 Aurora Prize Laureate. “I look forward to meeting young people of Armenia and Artsakh and everyone who will open their doors and hearts to me.”
On May 20 Marguerite Barankitse visited Armenian Genocide Museum-Institute where a special exhibition is opened dedicated to Aurora Mardiganian, the inspirational woman behind the Aurora Prize. Mrs. Barankitse left a note in the Memory Book of Honorable Guests and laid flowers at the Armenian Genocide Memorial. At the end of the visit the First Aurora Prize Laureate planted a tree in the Memory Alley of Tsitsernakaberd complex in memoriam of the Armenian Genocide victims.
“The mission and idea behind the Aurora Prize is very important to us and we felt the need to invite the Aurora Prize Laureates to have their symbolic presence at Tsitsernakaberd Complex planting a tree every year. It will become a continuous tradition both for Armenia and Armenian Genocide Memorial Complex,” said Hayk Demoyan, director of the Armenian Genocide Museum-Institute.
From Yerevan Maggy will travel to the south of Armenia where she will visit the medieval Tatev monastery complex. In Goris she will meet local NGO representatives, cultural leaders and students. She will also visit Axel Bakunts house-museum. Later Marguerite Barankitse will take a trip to Artsakh where in Shushi she will visit St. Ghazanchetsots church, Upper mosque, and Naregatsi Art Center where a cultural performance will be set and she will meet with local community.
In Stepanakert Marguerite Barankitse will meet the students of Artsakh State University, will visit War Martyrs Museum. Later she will go to Gandzasar monastery.
Marguerite will also pay a visit to Gyumri where she will go to the Armeian Catholic Church and “Trchunyan” orphanage. In Mother See of Holy Etchmiadzin Marguerite Barankitse will meet His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and will present her work and the impact of the 2016 Aurora Prize. Maggy will also meet with the representatives of «Altitude 5165» humanitarian organization in Etchmiadzin.
From May 26 with hundreds of other guests Marguerite will attend Aurora Prize Events in Yerevan and Dilijan. The events will culminate with the 2017 Aurora Prize Award Ceremony on May 28 in Yerevan.
Marguerite Barankitse, the founder of Maison Shalom and REMA hospital, received the Aurora Prize on April 24, 2016, for the exceptional impact of her actions on preserving lives during the years of civil war in Burundi. To date, she has saved 30 thousand children and offered them shelter and care.