Գերմանական ընկերությունն իր գործընկերներին կներկայացնի Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները
Հայաստանն արտաքին ներդրողների համար կարող է լինել նաև ԵԱՏՄ և իրանական շուկաներ դուրս գալու լավ հարթակ»,- այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն՝ այսօր գերմանական Mangold Consulting GmbH ընկերության նախագահ Կլաուս Մանգոլդի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ։
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետն ընդգծել է, որ չափազանց շահագրգռված է Հայաստանում գերմանական կապիտալի ընդլայնմամբ և կառավարման մշակույթի ներգրավմամբ։
Կլաուս Մանգոլդը նշել է, որ իր գլխավորած խորհրդատվական ընկերությունը պատրաստ է գերմանացի գործընկերներին ներկայացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և խթանել բիզնես ծրագրերի իրականացմանը:
Այդ համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի և Mangold Consulting GmbH ընկերության միջև փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համատեղ քննարկումները նշված ուղղություններով:

Politics 17:38 23/05/2017
Armenia’s Prime Minister Karen Karapetyan received a delegation from German Mangold Consulting GmbH, which was headed by Company President Klaus Mangold. As the governmental press service reported, in attendance was Armenia Development Initiatives (IDeA) Foundation co-founder Ruben Vardanyan.
The meeting focused on agriculture, tourism, e-governance, education, cooperation in the fields of information technology, the involvement of German companies in these areas, as well as issues related to the implementation of joint projects.
The Prime Minister referred to his government’s priority programs, the ongoing reforms and planned activities aimed at improving the investment climate and business environment in Armenia.
Noting that he was eager to see the German capital involved in our country along with the German culture of corporate management, Karen Karapetyan said Armenia could be a good platform for foreign investors to enter the Eurasian and Iranian markets.
Klaus Mangold said his company was prepared to present to their German colleagues Armenia’s investment opportunities and business programs. In this context, reference was made to the cooperation between Center for Strategic Initiatives of the Armenian Government and Mangold Consulting GmbH. The parties agreed to continue the joint discussions in these directions.