Քաղաքական 19:19 23/05/2017 Աշխարհում
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր. Հասան Ռոհանիի կառավարությունը շահագրգռված չէ կառուցել Իրան-Ադրբեջան երկաթգիծը
Հասան Ռոհանիի կառավարությունն Իրան-Ադրբեջան երկաթգիծը կառուցելու կարողություն չունի,-իրանական «Ջավան» օրաթերթի փոխանցմամբ հայտարարել է Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր Վալի Դադաշին:
Նշենք, որ 2016 թ. ապրիլին տեղի ունեցավ Իրանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային կամրջի հիմնարկեքի արարողությունը: Նախատեսվում է, որ սահմանային Ասթարաչայ գետի վրա պետք է 80 մետրանոց կամուրջ կառուցվի, որը իրանական և ադրբեջանական Ասթարա բնակավայրերը կկապի միմյանց: Ըստ նախագծի՝ Ադրբեջանի տարածքում պետք է կառուցվի 8 կմ երկարությամբ երկաթգիծ, իսկ Իրանի տարածքում՝ 2 կմ հատված:
Իրան-Ադրբեջան երկթագծի մասին խոսելիս պետք է նկատի ունենալ 80 մետրանոց երկաթուղային կամուրջը, որը դեռ լիարժեք չի գործում: Այն փորձնական կարգով գործարկվել է ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2017 թ. մարտին Իրան կատարած այցի ժամանակ:
Նախօրեին ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին լրագրողների հետ հանդիպմանը կրկին անդրադարձել էր երկաթգծի շինարարության:
Այդ համատեքստում բավական ուշագրավ հայտարարություն է արել Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր Դադաշին, որն իր դժգոհությունը հայտնելով Իրան-Ադրբեջան երկաթգծի կառուցման ընթացքի վերաբերյալ, մասնավորապես ասել է. «Երկաթգծի շահագործումը պետք է տեղի ունենար 2017 թ. մարտին, սակայն վերջնաժամկետից մի քանի ամիս է անցել, դեռ Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարությունը ավարտին չի հասցրել: Ընդամենն Իրանի տարածքում պետք է կառուցել 1800 մետր երկարությամբ երկաթուղի, սակայն այդ գործում սրտացավություն չի նկատվում, իսկ դա նշանակում է, որ գործող իշխանությունները շահագրգռված չեն նախագիծն ավարտին հասցնել»:
Հիշեցնենք, որ Իրանի երկաթգծի կազմակերպության գործադիր տնօրեն Մոհսեն Փուրսեյյեդ Աղային 2016 թ. մայիսին «ԻԼՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Իրան-Նախիջևան-Հայաստան երկաթգծի շահագործման հավանականությանը, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղային ճանապարհ գոյություն ունեցել է, սակայն երկու երկրների միջև սկսված ռազմական գործողություններից հետո, բնականաբար ադրբեջանցիները պատրաստ չեն ընդունել այն իրողությունը, որ վերոնշյալ երկաթուղային միջանցքը գործարկվի և այն Հայաստանի տարածքով անցնի»:
«Իրան-Նախիջևան-Հայաստան երկաթգծի շահագործումը տնտեսապես չափազանց շահութաբեր է, թե հայկական և թե ադրբեջանական կողմը դա ընդունում է: Հայաստանում և Ադրբեջանում մեր գործընկերների հետ ունեցած բարեկամական հանդիպումների ժամանակ մենք այդ հարցը քննարկել ենք, սակայն կողմերը հաստատակամ են իրենց դիրքորոշումներում»,-նշել էր Իրանի երկաթգծի կազմակերպության գործադիր տնօրենը:

Политика 20:00 23/05/2017 Регион
Иранский депутат: Правительство Хасана Роухани не заинтересовано в строительстве железной дороги Иран-Азербайджан
Правительство ИРИ во главе с Хасаном Роухани не имеет возможностей строительства железной дороги Иран-Азербайджан. Как пишет иранский ежедневник «Джаван», об этом заявил депутат иранского парламента (Меджлиса) Вали Дадаши.
Отметим, согласно плану строительства железной дороги Астара (Азербайджан) – Астара (Иран), с азербайджанской стороны должно было быть построено 8 км пути, а с иранской – 2. В данном контексте следует подчеркнуть также то, что полноценно не действует 80-метровый железнодорожный мост, который был проэкспериментирован в марте 2017г. в ходе визита в Иран президента Азербайджана Ильхама Алиева. 22 мая с.г. переизбранный президент Ирана Хасан Роухани вновь обратился к теме строительства данной железной дороги.
Между тем на этом фоне весьма примечательное заявление сделал иранский парламентарий В. Дадаши, выразивший недовольство в связи со строительством железной дороги Иран-Азербайджан.
«Железная дорога должна была быть сдана в эксплуатацию в марте 2017г., хотя с дедлайна прошло уже несколько месяцев, министерство дорог и градостроительства Ирана пока не завершило работы. На территории Ирана надо было построить всего 1800 метров железной дороги, но никакой сердобольности в этом деле не проявляется. А это значит, что действующие власти не заинтересованы в том, чтобы завершить данный проект», – сказал иранский депутат.
Напомним, в мае 2016г. заместитель министра дорог и градостроительства ИРИ, исполнительный директор иранской железнодорожной компании Мохсен Пурсейед Агаи в интервью иранскому информационному агентству ИЛНА заявил: «Железная дорога между Ираном, Арменией и Азербайджаном существовала, однако после начала военных действий между Арменией и Азербайджаном, естественно, азербайджанцы не были готовы принять тот факт, что данный железнодорожный коридор начнет работать и будет проходить через РА. С экономической точки зрения эксплуатация железнодорожной линии Иран – Нахичеван – Армения крайне выгодна, и как армянская, так и азербайджанская сторона это признают. Во время дружественных встреч в Армении и Азербайджане с нашими партнерами мы обсудили данный вопрос, однако стороны непоколебимы в своих позициях».