Վրաստանի դեսպան. Նշանակալից է հայերի լուման Վրաստանի կառուցման գործում
Նշանակալից է Վրաստանում ապրող հայերի լուման իրենց պետության կառուցման և զարգացման գործում: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում Վրաստանի անկախության 26-րդ ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, միջոցառմանը մասնակցել ու ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«Հայ-վրացական բազմադարյա հարաբերությունները պատմության ընթացքում ձևավորվել և զարգացել են՝ հիմնված լինելով բարիդրացիության և փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա: Վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի ղեկավարների պարբերական փոխայցելությունները և տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը վկայում են մեր երկրների միջև ձևավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին»,-նշել է խորհրդարանի խոսնակը:
ԱԺ նախագահը կարևորել է նաև վերջին տարիներին հայ վրացական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվությունը համագործակցության ոլորտում, ավելացրել, որ 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովում հարցը գտնվելու է հայ օրենսդիրների ուշադրության կենտրոնում:
Բաբլոյանի խոսքով, 2017թ-ը հատկանշական տարի է երկկողմ փոխհարաբերություններում. նշվում է Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Արա Բաբլոյանը վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանը կշարունակի իր զարգացման վերընթաց ուղին՝ բազում ձեռքբերումներով:

Politics 14:22 27/05/2017 Armenia
The Georgian-Armenians made significant contribution to the state-building and development processes of Georgia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia Giorgi Saganelidze announced at an event dedicated to the 26th anniversary of the Independence of Georgia. The event was posted by Marriott Hotel in Yerevan, Armenia.
As Panorama.am was informed from the Public Relations Department of the Armenian National Assembly, Parliament Speaker Ara Babloyan also took part in the event.
“The centuries-long Armenian-Georgian relations have been established and developed through the course of history based on solid grounds of good neighborliness and mutual trust. The regular visits of the leaders of Armenia and Georgia paid recently, as well as the deepening of cooperation in different spheres come to prove the high level relations between our countries,” the Parliament speaker noted.
Mr. Babloyan also highlighted the recent activeness of Armenian-Georgian inter-parliamentary relations in cooperation sphere, adding that the issues will be under the spotlight of the lawmakers during the 6th convocation of the National Assembly. In Babloyan’s words, 2017 is a significant year in bilateral relations, since it marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Georgia and Armenia.
Ara Babloyan expressed conviction that Georgia will continue its upward path of development with numerous achievements.