Հասարակություն 16:28 01/06/2017 Հայաստան
«Այսօր մանկատանն այս ջերմ և ուրախ մթնոլորտն ապահովում են հենց ձեր ուրախ ժպիտները, մաղթում եմ, որ այդ ժպիտները երբեք չիջնեն ձեր դեմքից»,- այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանն՝  այսօր  Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ  Խարբերդի մասնագիտացված մանկատուն այցի ժամանակ։
Նախարարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ նախարարը ներկա գտնվել մանկատան սաների կողմից կազմակերպված միջոցառմանը, որտեղ երեխաները պարել, երգել և փոքրիկ բեմադրություն են ներկայացրել:
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Արտեմ Ասատրյանը ներկայացրել է երեխաների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները՝ նշելով, որ դրանց հիմնական նպատակը շուրջօրյա խնամքի հաստատությունների վերակազմակերպումն է երեխայի և ընտանիքի աջակցման կենտրոնների, որտեղ կմատուցվեն սոցիալ-վերականգնողական, հոգեբանական, մանկավարժական և այլ  սոցիալական ծառայություններ:
«Որքան մատչելի և հասանելի լինեն այլընտրանքային ծառայությունները համայնքում, այնքան հեշտ կլինի հատուկ կարիք ունեցող երեխաներին ևս պահել ընտանիքներում, սա է  ՀՀ կառավարության որդեգրած քաղաքականությունն այսօր:  Պետք է արվի հնարավորը երեխայի՝ ընտանիքում ապրելու իրավունքի ապահովումն իրականացնելու համար»,-ընդգծել է նախարարը:

Politics 18:44 01/06/2017 Armenia
“Today, the warm and happy atmosphere in this orphanage is due your smiles, and I wish those smiles to never disappear from your faces,” Armenian Minister of Labour and Social Affairs said as he greeted the children of Kharberd specialized Orphanage on Thursday.
As the ministry reported in a release, Minister Asatryan’s visit came on the occasion of International Day for Protection of Children, where he watched a dances and performance staged by the resident children.
In a briefing with reporters, Minister Asatryan presented the reforms underway in the child protection sphere, saying their primary aim is to transform the child care system and orphanages into new placements, to set up child and family centers, where social-rehabilitation, psychological, pedagogical and social services will be provided.
“The more accessible and affordable alternative services are created, the easier children with special needs will be kept in families, which is exactly what the Armenian government strives to implement. Everything should be done to ensure the right of every child to live in a family,” the minister stressed.