15:17 01/06/2017 Տարածաշրջան
Ռուսաստանում այսօրվանից ուժի մեջ է մտնում արգելքը, ըստ որի միգրանտ-վարորդները չեն կարող նստել մեքենայի ղեկին առանց ռուսական վարորդական վկայականի:
«Լենտա.ռու»-ի հաղորդմամբ,  «Ճանապարհային երթևեկությԱՆ անվտանգության» մասին օրենքում և Վարչական պատասխանատվության օրենսգրքում փոփոխությունները կատարվել են դեռ 2013-ին: Դրա պատճառով առանց աշխատանքի կարող է մնալ մոտ 10 հազար մարդ:
Օրենքը վերաբերում է բոլոր օտարերկրացիներին, ովքեր աշխատում են որպես վարորդ:
Ռուսական վարորդական վկայական չունենալու  դեպքում իրավախախտին սպառնում է մինչև 50 հազար ռուբլի տուգանք:  Իրավախախտն այս դեպքում համարվում է ոչ թե վարարդը, այլ գործատուն, ով պարտավոր է հետևել օրենքի պահանջին:
Նման փոփոխությունների համար հիմք է հանդիսացել վիճակագրությունը: Աղբյուրը նշում է, որ 2013-ին միգրանտ վարորդների մասնակցությամբ պատահարների մեծ թիվ է գրանցվել: Նախագծի հեղինակները դրա  անհրաժեշտության մեջ համոզվեցին 2013-ի հուլիսին Մերձմոսկվայում Հրաչյա Հարությունյանի մասնակցությամբ պատահարից հետո:
Աղբյուրը նշում է, որ «Կամազ»-ով ուղևորներով լի ավտոբուսի մեջ մխրճվելու հետևանքով 18 մարդ մահացել էր, տասնյակները՝  վնասվածքներ ստացել:

Право 15:26 01/06/2017 В мире
C 1 июня вступил в силу запрет на работу для водителей-мигрантов, не имеющих российских прав, пишет gazeta.ru.
Поправки были приняты еще в 2013 году, но с тех пор их внедрение неоднократно переносилось. Так планировалось сделать и в этом году, однако в итоге депутаты Госдумы просто физически не успели принять законопроект, откладывающий вступление в силу документа еще на один год. Из-за этого без работы временно могут остаться около 10 тыс. человек.
Он обязывает всех иностранцев, которые работают водителями, иметь российские национальные водительские удостоверения. При отсутствии таковых нарушителю грозит штраф в 50 тыс. рублей. При этом нарушителем в данном случае считается не сам водитель, а его работодатель, который и обязан контролировать исполнение данного запрета.
Однако, по оценкам самих же парламентариев, в настоящее время в стране все еще трудятся около 10 тыс. иностранных водителей, не имеющих российских прав, причем большая их часть в Московском регионе, а также Смоленской и Брянской областях.
Еще одна веская причина, по которой депутаты постоянно откладывали вступление в силу запрета, – неготовность ГИБДД к наплыву такого числа водителей и отсутствие возможности быстро их обслужить.
При этом проходить обучение заново иностранцам не нужно – необходимо лишь сдать один теоретический и два практических экзамена.