Քաղաքական 16:37 08/06/2017 Հայաստան
«Շատ կարևոր հարց է, նույնիսկ համաձայն եմ, որ կարող է լինել ճակատագրական, բայց հիմա ունենք խնդիր»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում  «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Ելք»  կուսակցությունների դաշինք խմբակցության ղեկավար Նիկալ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, կառավարությունն իրենց չի ներկայացնում այն անհրաժեշտ ելակետային տվայլները, որոնց հիման վրա պետք է համոզմունք ձևավորել՝ ճիշտ որոշում է սա, թե ոչ:
«Ո՞րը կարող էր լինել ելակետային  տվյալը: Երբ որ ունենայինք շոշափելի, որոշակի պարամետրերին  համապատասխանող վերլուծություն ամենաառաջին երեք խոշարացված համայքներում տեղի ունեցող պրոցեսների վերաբերյալ: Քանի դեռ չունենք այս վերլուծությունը,  ուղղակի քվեարկել առանց համոզված լինելու, թե ինչ արդյունքների է  բերելու, կարծում ենք՝ ճիշտ չէ: Այս առումով այս քվեարկությանը մենք չենք մասնակցի, և առաջիկայում «Ելք»-ը կձեռնարկի իր սեփական նախաձեռնությունը, և մենք կլինեն այդ համայքներում, սեփական ուսումնասիրությունը կանենք»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը:
«Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ իրենց մոտեցումը հստակ է՝ դեմ են այս միջոցառմանը, գտնում են, որ ժամանակավրեպ է:
«Այս պահին մեր պետությունը պատրաստ չէ  իր բոլոր ռեսուրսներով, տեղական ինքնակառավարման համակարգի մոբիլիզացիոն կարողություններով և հմտություններով, նաև տեղական բյուջեների  կառավարման առանձնահատկությունները հաշվի առնելով, անհնար ենք  համարում, որ դա առաջիկայում  կունենա հաջողություն: «Ծառուկյան» դաշինքը միանշանակ դեմ է քվեարկելու»,- ասաց Մ. Մելքումյանը:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ բավականին հանրային հնչեղություն ունեցող հարց է:
«Փարատում եմ մեր որոշ գործընկերների այն բոլոր մտքերը, որ սրանք ինչ-որ մի տեղ մի քարտեզ է գծվել: Այստեղ որևէ անհատական շահագրգռվածություն մենք ի նկատի չենք ունեցել: Քննարկումները եղել են բավականին ծավալուն, քննարկումների  ընթացքում  առաջարկվել է այս տարբերակը»,- նշեց նա:
Վ. Բաղդասարյանի խոսքով, արդեն կան այն ծրագրերը, որոնք այս խոշորացումների դեպքում պետք է կոմպենսացնեն ներդրումները, որ խոշորացման արդյունքը զգալի և տեսանելի լինի հանրության վրա:

Право 20:46 08/06/2017 Армения
Проблема укрупнения общин в Армении – это очень важный вопрос, который может стать судьбоносным. Об этом заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Армении депутат от оппозиционной фракции «Выход» Никол Пашинян в ходе обсуждения законопроектов по внесению дополнений и изменений в Законы РА «Об административно-территориальном делении Республики Армения» и «О местном самоуправлении».
По словам депутата, правительство республики не представило необходимых исходных данных, на основе которых можно было бы сделать четкий вывод о том, является ли принятие данных законопроектов правильным решением или нет.
«Что имеется в виду под исходными данными? Анализы процессов, происходящих в трех самых крупных общинах Армении, соответствующие некоторым параметрам. И пока у нас нет подобных данных, голосовать ради галочки, не будучи уверенным к каким результатам может это привести, считаю, неверным. Мы не будем участвовать в голосовании, и в ближайшее время Блок “Выход” выступит с собственной инициативой, и мы побываем в этих общинах, проведём собственные исследования», – подчеркнул оппозиционный депутат.
В свою очередь депутат от фракции «Царукян», вице-спикер НС РА Микаел Мелкумнян сказал, что они занимают четкую позицию и выступают против данной инициативы, поскольку считают ее несвоевременной.
«Учитывая все особенности управления местным бюджетом, возможности мобилизации органов местного самоуправления, считаем, что на данный момент наше государство не готово к принятию данного законопроекта и в ближайшее время данная инициатива не будет иметь успеха. Блок “Царукян” однозначно будет голосовать против», – сказал М. Мелкумян.
Руководитель фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян отметил, что данный вопрос получил широкий общественный резонанс. По словам В. Багдасаряна, никакой личной заинтересованности при составлении данных законопроектов не было, они не единожды и детально обсуждались, уже имеются программы, которые в случае укрупнения общин должны компенсировать инвестиции и обеспечить наглядный для общественности эффект.
Отметим, чуть ранее НС РА 57 голосами «за», 23 «против» в первом чтении одобрил законопроекты по внесению дополнений и изменений в Законы РА «Об административно-территориальном делении Республики Армения» и «О местном самоуправлении». Данными законопроектами предлагается сформировать 34 укрупненных органа местного самоуправления, объединив 328 общин.