Քաղաքական 14:46 08/06/2017 Տարածաշրջան
Սիրիայում ներկայումս համեմատաբար ավելի հանգիստ իրավիճակ է: Նշմարվում է ազգաբնակչության վերադարձ դեպի Հալեպ՝ հատկապես Լիբանանից: Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը՝ շեշտելով, որ վերադարձողների շարքերում կան նաև սիրիահայեր:
Նրա խոսքով, դեպի Սիրիա ներգաղթը թեև զանգվածային երևույթ չէ, սակայն որոշակի թվով մարդիկ շարունակում են հետևողականորեն վերահաստատվել իրենց հայրենիքում:
Շահան Գանտահարյանը նկատեց՝ Լիբանանը Սիրիայից տեղահանվածների համար առաջին հանգրվանն է, և բնական է, որ պատերազմի ընթացքում Լիբանանում ապաստանել է մոտ 10 հազար սիրիահայ:
«Սիրիայում այժմ համամետաբար խաղաղ է: Ահաբեկչական գործողությունները տեղափոխվել են Իրաք, Եգիպտոս և Իրան: Աշխարհի գերտերությունները՝ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը սկսել են ԻՊ-ի ահաբեկիչների «մաքրազերծման գործողություններ»,- ամփոփեց նա:

Politics 16:04 08/06/2017 Armenia
These days the situation in Syria is relatively calm as the population, mainly from Lebanon, are gradually moving to their places of residence, especially to Aleppo, Shahan Gantaharyan, Editor-in-Chief of the Lebanon-based “Azdak” Daily told a press conference in Yerevan on Thursday.
Gantaharyan noted that Syrian-Armenians constitute significant number among the repatriates. Although the process is far from naming a mass migration, the trend is underway with many people decisive to get established in their homeland.
The speaker pointed out that Lebanon was the first destination for the Syrian refugees fleeing the country amid the deadly conflict, saying it provided safe haven to around 10 thousand Syrian Armenians.
“The situation is calm in Syria. Terrorist attacks has moved to neighboring Iraq, Egypt, and even Iran. The world major powers – Russia and the U.S. - has started the operation to liquidate the ISIS terrorists,” Gantaharyan said.