Հասարակություն 10:52 14/06/2017 Արցախ
Արցախի տնտեսական աճը  մեծապես պայմանավորված է նաև երկրում  իրականացվող շինարարությամբ: Կարևոր է շինարարության յուրաքանչյուր ճյուղ: Քաղաքաշինության նախարարության բազմաթիվ ծրագրերի կողքին բնակարանների կառուցումը ռազմավարություն կարելի է համարել: Բնակարանաշինությունը նպաստում է նաև երկրի ժողովրդագրության աճին:
Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարության հաղորդմամբ, Արցախում ծնելիության և բազմազավակության խթանման ծրագրերի շրջանակներում շարունակվում է 6 և ավելի երեխաներ ունեցող ընտանիքների համար առանձնատների կառուցումը: Ըստ վիճակագրական տվյալների, տարեցտարի այս ծրագիրն իր դրական ազդեցությունն է ունենում:
Ըստ շրջանների.
Այս պահի դրությամբ, Ասկերանի շրջանում ընթացքի մեջ է 4 առանձնատների կառուցման աշխատանքները` ծրագրով նախատեսված է կառուցել ևս 8-ը:
Մարտակերտի շրջանում` ընթացքում է 11, ծրագրով` պետք է կառուցվի ևս 10 առանձնատուն:
Մարտունու շրջանում շարունակվում է 5-ի, նախատեսված է ևս 4-ի կառուցումը:
Հադրութում շարունակվում 5-ի, ևս 2-ի շինարարությունը կսկսվի առաջիկայում:
Շուշիի շրջանում առայժմ նախատեսված է 1 բնակարանի կառուցում:
Շահումյանի շրջանում ընթացիկ փուլում է 6-ի կառուցումը, նախատեսված է ևս մեկը:
Քաշաթաղում` կառուցման փուլում է 12, պետական ծրագրով նախատեսված է կառուցել ևս 10 առանձնատուն:
Դրան զուգահեռ, պետությունն իրականացնում է նաև բնակարանների գնում և տրամադրում` բազմազավակ ընտանիքներին:
Բնակարանաշինության պետական ծրագրի կողքին կյանքի է կոչվում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 5 և ավելի երեխաներ ունեցող ընտանիքների համար բնակարանների կառուցման ծրագիրը: Ներկայումս 16 տուն արդեն հանձնվել է շահառուներին, 15-ը կառուցման փուլում են:
Աղբյուրը նշում է, որ բարեգործական հիմունքներով ու Արցախի կառավարության համաֆինանսավորմամբ  բնակարանաշինության հաջողված ծրագրեր են իրականացվել  Աղավնո /Արիավան/ բնակավայրում,  Նոր Կիլիկիա թաղամասում և Իշխանաձոր համայնքում, որոնք իրենց հերթին նպաստել են մեր երկրի ժողովրդագրության դինամիկ աճի զարգացմանը:

Society 12:27 14/06/2017 NKR
Economic growth in Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic is mainly conditioned with construction. The country’s ministry of the urban development views housing construction as a strategy along with number of construction branches.
Furthermore, housing construction contributes to demographic growth. The Artsakh Ministry of Urban development reports, the construction works of the houses for families with six and more children is underway. The project is implemented in the frames of the state adopted policy to promote birth rate and support families with many children.
According to the source, as of June 2017 4 houses are constructed in Askeran region, another 8 are envisioned by the project.  11 houses are constructed in Martakert, 5 – in Marutni, 5 - in Hadrut, 6 – in Shahumyan region and 12 – in Qashatagh.
Additionally, the state implements a program of buying houses for families with many children. Apart from the state program, projects initiated by “Hayastan” All-Armenian Fund continue with 16 houses inaugurated and 15 under construction for families with five and more children.