Քաղաքական 15:24 16/06/2017 Հայաստան
Նախագահը հանձնարարել է արագացնել չգազաֆիկացված բնակավայրերի կենցաղային կարիքների ապահովման աշխատանքները
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն այսօր զեկուցել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ակնկալվող արդյունքների, ընթացիկ ծրագրերի և առկա խնդիրների լուծման հնարավորությունների մասին։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Աշոտ Մանուկյանը Նախագահին տեղեկացրել է տարածաշրջանային համագործակցության ծրագրերի և այդ ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումների, մասնավորապես` Իրան-Հայաստան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ օդային գծերի կառուցման ծրագրերի ընթացքի մասին։
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները, անել ամեն հնարավորը նախատեսված ծրագրերը սահմանված ժամկետում ավարտելու համար՝ ընդգծելով, որ դրանք կարևոր նշանակություն ունեն ինչպես Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգության և հուսալիության, այնպես էլ տարածաշրջանային ծրագրերում մեր երկրի ներգրավվածության ապահովման գործում։
Այս համատեքստում նախարար Մանուկյանը զեկուցել է բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերի ենթակայանների նորոգման և արդիականացման լայնամասշտաբ ծրագրի իրականացման ընթացքն ու ակնկալվող արդյունքները։
Նախարարն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման և արդիականացման ծրագրին, ներկայացրել կատարված աշխատանքներն ու առաջիկա անելիքները։ Կարևորելով ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրը՝ Նախագահը հանձնարարել է այն պահել մշտական հսկողության տակ, պատշաճ ուշադրություն հատկացնել կայանի անվտանգության բարձրացման միջոցառումների որակին։
Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է նաև էներգետիկ ոլորտի հեռանկարային (մինչև 2036թ. ընկած ժամանակահատվածում) զարգացման լրամշակված հայեցակարգի հիմնադրույթները։
Նախարարը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է Հայաստանում «կանաչ էներգետիկայի» զարգացման հեռանկարների, մասնավորապես՝ արևից, քամուց, ինչպես նաև կենցաղային կոշտ թափոնների վերամշակումից էլեկտրական էներգիայի ստացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի, տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարների մասին։ Անդրադարձ է կատարվել ընդերքի կառավարման արդյունավետության, ընդերքօգտագործման բնապահպանական խնդիրների և ընդերքի համալիր համապարփակ ուսումնասիրման անհրաժեշտության հարցերին։ Դրանց վերաբերյալ տրվել են մի շարք հանձնարարականներ։
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է նաև արագացնել չգազաֆիկացված բնակավայրերի տնտեսությունների կենցաղային կարիքների ապահովման այլընտրանքային տարբերակների գնահատման աշխատանքները՝ առաջնահերթ կերպով անդրադառնալով սահմանամերձ համայնքների խնդիրների արդյունավետ լուծման տարբերակներին:

Экономика 15:53 16/06/2017 Армения
Президент Армении дал ряд важных поручений по развитию «зеленой энергетики» и повышению безопасности Мецаморской АЭС
В ходе рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном министр энергетических инфраструктур и природных инфраструктур РА Ашот Манукян сегодня доложил об осуществляемых в сфере реформах, ожидаемых результатах, текущих программах и возможностях решения существующих проблем. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Ашот Манукян сообщил президенту о ходе программ регионального сотрудничества и реализуемых в этом направлении мероприятий, в частности ходе программ строительства высоковольтных воздушных линий электропередачи Иран-Армения и Армения-Грузия.
Президент Саргсян поручил активизировать работы, сделать все возможное для завершения запланированных программ в установленные сроки, подчеркнув, что они имеют важное значение для обеспечения как безопасности и надежности энергетической системы  Армении, так и  вовлеченности республики в региональных программах.
Министр в данном контексте доложил о ходе реализации широкомасштабной программы модернизации высоковольтных подстанций.
Ашот Манукян коснулся и продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской атомной электростанции и программы ее модернизации. Заявив о важности программы продления срока эксплуатации Армянской АЭС, президент поручил держать ее в центре постоянного контроля, уделять надлежащее внимание качеству мероприятий по повышению безопасности станции.
Ашот Манукян доложил президенту основные положения дополненной концепции развития энергетической отрасли (перспективы до 2036г.). Министр представил главе государства также перспективы развития в Армении «зеленой энергетики», реализуемых в этой сфере программ и возможности регионального сотрудничества в данной области.
Стороны обратились также к вопросу об эффективности управления и экологического использования недр, необходимости всеобъемлющего изучения недр. В связи с этим были даны ряд поручений.
Глава государства также поручил ускорить работы по оценке возможностей обеспечения альтернативными методами бытовых нужд населения негазифицированных районов, в первую очередь эффективно решив проблемы приграничных общин.