Հասարակություն 15:42 16/06/2017 Հայաստան
Հունիսի 7-ին և 8-ին, Հայփոստ ՓԲԸ-ի և Համաշխարհային Փոստային Միության նախաձեռնությամբ, Երևանում կայացել է PosTransfer համակարգի գործարկմանը նվիրված տարածաշրջանային սեմինար, որին մասնակցել են Հայաստանի, Բելոռուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի և Ուզբեկստանի նշանակված փոստային օպերատորների ղեկավարներ և Համաշխարհային Փոստային Միության ներկայացուցիչներ:
«Հայփոստ» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ սեմինարի ընթացքում քննարկվել է Համաշխարհային փոստային միության ներքո փոստային դրամական փոխանցումների նոր համակարգի՝ PosTransfer ապրանքանիշի գործարկման հեռանկարները և ժամանակացույցը:
Սեմինարը նվիրված է եղել Համաշխարհային Փոստային Միության նոր ապրանքանիշի կիրառման, էլեկտրոնային վճարումների զարգացման և կատարելագործման հիմնախնդիրներին Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի երկրներում:
Նախագծի առաջին փուլը կգործարկվի վերոնշյալ երկրներում, ինչպես նաև Մոլդովայում և Տաջիկստանում: Պլանավորվում է, որ համակարգը կգործարկվի 2017թ-ի տարեվերջին:
Միասնական դրամական փոխանցումների համակարգ ստեղծելու որոշումը կայացվել էր դեռևս 2016թ-ի սեպտեմբերին Ստամբուլում կայացած Համաշխարհային փոստային միության կոնգրեսի ընթացքում: Արդեն իսկ ստեղծված է միասնական պլատֆորմ, մշակված է ծառայության ֆիրմային ոճն ու լոգոն: PosTransfer փոստային դրամական փոխանցումների համակարգը ենթադրում է փոխանցումների ընդունում և վճարում փոստային օպերատորների մասնաճյուղային ցանցի միջոցով՝ կիրառելով հեռահաղորդակցման միջոցներ, այդ թվում բջջային հավելված:
Փոխանցումները հասանելի կլինեն անմիջապես ուղարկելուց հետո, առցանց ռեժիմով՝ բոլոր անդամ երկրների համար միասնական օպերացիոն և տեխնոլոգիական ստանդարտներով:
Սպասվում է, որ Համաշխարհային Փոստային Միության անդամ մյուս երկրները կմիանան PosTransfer համակարգին հետագա փուլերում:
Համաշխարհային Փոստային Միությունը միավորում է 193 երկիր, հանդիսանում է միջազգային միջկառավարական կազմակերպություն և ունի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված հաստատության կարգավիճակ:

Society 16:08 16/06/2017 Armenia
Under United Postal Union and “Haypost” CJSC initiative, a regional workshop was held on June 7-8 in Yerevan, the press service of “Haypost” CJSC reports.
The workshop was focused on the application of the new trademark of the Universal Postal Union, as well as the principal questions of the development and improvement of electronic transfers in the countries of Eastern Europe, Caucasus and Middle East.
Heads of designated Postal Operators of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russian Federation, Ukraine and Uzbekistan, as well as representatives of the Universal Postal Union participated and discussed the schedule of launch and perspectives of the new PosTransfer money transfer system.
The system is planned to be launched by the mentioned countries, as well as Tajikistan and Moldova till the end of 2017.
The decision to create a united system of money transfers was adopted in the UPU Congress in Istanbul, in September 2016. As “HayPost” CJSC informs, a united platform has been already created, and the brand style and the logotype of the service have been developed. PosTransfer postal money transfer system envisages the collection and payment of money transfers through the branch networks of the Postal Operators, using means of telecommunication, including mobile applications. The funds will be available for receipt immediately after the transfer, in online mode, according to the operational and technological standards, unique for all the member states.
After this first pilot stage, it is expected that the rest of member countries of the UPU will join PosTransfer system at later stages.
The Universal Postal Union unifies 193 countries; it is an international intergovernmental organization with the status of a specialized agency of the UN.