Հասարակություն 15:42 16/06/2017 Հայաստան
Հունիսի 7-ին և 8-ին, Հայփոստ ՓԲԸ-ի և Համաշխարհային Փոստային Միության նախաձեռնությամբ, Երևանում կայացել է PosTransfer համակարգի գործարկմանը նվիրված տարածաշրջանային սեմինար, որին մասնակցել են Հայաստանի, Բելոռուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի և Ուզբեկստանի նշանակված փոստային օպերատորների ղեկավարներ և Համաշխարհային Փոստային Միության ներկայացուցիչներ:
«Հայփոստ» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ սեմինարի ընթացքում քննարկվել է Համաշխարհային փոստային միության ներքո փոստային դրամական փոխանցումների նոր համակարգի՝ PosTransfer ապրանքանիշի գործարկման հեռանկարները և ժամանակացույցը:
Սեմինարը նվիրված է եղել Համաշխարհային Փոստային Միության նոր ապրանքանիշի կիրառման, էլեկտրոնային վճարումների զարգացման և կատարելագործման հիմնախնդիրներին Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի երկրներում:
Նախագծի առաջին փուլը կգործարկվի վերոնշյալ երկրներում, ինչպես նաև Մոլդովայում և Տաջիկստանում: Պլանավորվում է, որ համակարգը կգործարկվի 2017թ-ի տարեվերջին:
Միասնական դրամական փոխանցումների համակարգ ստեղծելու որոշումը կայացվել էր դեռևս 2016թ-ի սեպտեմբերին Ստամբուլում կայացած Համաշխարհային փոստային միության կոնգրեսի ընթացքում: Արդեն իսկ ստեղծված է միասնական պլատֆորմ, մշակված է ծառայության ֆիրմային ոճն ու լոգոն: PosTransfer փոստային դրամական փոխանցումների համակարգը ենթադրում է փոխանցումների ընդունում և վճարում փոստային օպերատորների մասնաճյուղային ցանցի միջոցով՝ կիրառելով հեռահաղորդակցման միջոցներ, այդ թվում բջջային հավելված:
Փոխանցումները հասանելի կլինեն անմիջապես ուղարկելուց հետո, առցանց ռեժիմով՝ բոլոր անդամ երկրների համար միասնական օպերացիոն և տեխնոլոգիական ստանդարտներով:
Սպասվում է, որ Համաշխարհային Փոստային Միության անդամ մյուս երկրները կմիանան PosTransfer համակարգին հետագա փուլերում:
Համաշխարհային Փոստային Միությունը միավորում է 193 երկիր, հանդիսանում է միջազգային միջկառավարական կազմակերպություն և ունի ՄԱԿ-ի մասնագիտացված հաստատության կարգավիճակ:

Общество 20:40 16/06/2017 Армения
По инициативе ЗАО «Айпост» и Всемирного почтового союза 7 и 8 июня в Ереване состоялся региональный семинар при участии глав назначенных почтовых операторов Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Российской Федерации, Украины, Узбекистана и представителей Всемирного почтового союза. Во время семинара были обсуждены график запуска и перспективы новой системы почтовых денежных переводов, созданной под крылом Всемирного почтового союза – PosTransfer.
Согласно релизу, семинар был посвящен вопросам внедрения новой торговой марки Всемирного почтового союза, а также развития и усовершенствования электронных переводов в странах Восточной Европы, Кавказа и Ближнего Востока.
Первый этап проекта осуществится в вышеуказанных странах, а также в Молдове и Таджикистане. Ожидается, что новая система будет полностью внедрена к концу 2017.
Отмечается также, что решение о создании единой системы денежных переводов было принято еще в сентябре 2016 года, на конгрессе Всемирного почтового союза в городе Стамбул. ЗАО «Айпост» сообщает о готовности единой платформы, а также корпоративного стиля и логотипа службы. Система почтовых денежных переводов PosTransfer предусматривает приём и выплату переводов денежных средств через сети почтовых отделений национальных операторов, пользуясь средствами телекоммуникации, включая мобильные приложения. Денежные средства будут доступны сразу же после их перевода, в режиме онлайн, соответствуя операционным и технологическим стандартам, единым для всех стран-участников.
Ожидается, что остальные страны-участники ВПС присоединятся к системе PosTransfer на последующих этапах.
Всемирный почтовый союз – международная межправительственная организация и специализированное учреждение ООН, которое соединяет 193 государства.