17 տարեկանում Հայկ Մարտիրոսյանը գրոսմայստերի տիտղոս կստանա
Մինսկում անցկացված շախմատի Եվրոպայի տղամարդկանց անհատական առաջնությունում պատանի հայ պատանի շախմատիստները հիանալի հաջողությունների են հասել:
«Հայկը Մարտիրոսյան, Արամ Հակոբյանը, Արթուր Դավթյանը և Արման Միքայելյանը լրացրեցին գրոսմայստերի նորմը: Նման երիտասարդ տարիքում այդ նորմը լրացնելը բավականին մեծ հաջողություն է»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանը:
Արդեն հոկտեմբերին Հայկը Մարտիրոսյանին կշնորհվի գորսմասյետրի բարձրագույն տիտղոս:
«Սա շատ բարձր նվաճում է, Հայկը 17 տարեկան է ընդամենը: Հայաստանի պատմության մեջ նա կլինի երկրորդը: Իրենից վաղ տարիքում միայն Սամվել Տեր-Սահակյանն է այդ տւտղոսին արժանացել՝ 15 տարեկանում»,-ասաց նա:
Մ. Անդրիասյանն ասաց, Հայաստանի պատմության մեջ սա առաջին դեպքն է, երբ մեկ մրցաշարում չորս պատանի շախմատիստներ հասել են նման բարձր նվաճման:
«Երբ առաջին խաղը լավ եմ խաղում, մրցաշարն ինձ համար շատ լավ արդյունքով է վերջանում»,-ասաց Հայկը, ավելացնելով, որ խաղերի ընթացքում վստահ է եղել:
- Հայկ Մարտիրոսյանը Եվրոպայի անհատական առաջնության մինչև 18 տարեկան մասնակիցների մեջ ցույց է տվել լավագույն արդյունքը
- Հրանտ Մելքումյանը շարունակում է ընթանալ Եվրոպայի առաջնության առաջատարների խմբում
- Հրանտ Մելքումյանը շախմատի Եվրոպայի առաջնության առաջատարներից է
- Հրանտ Մելքումյանը կես միավորով հետ է մնում շախմատի Եվրոպայի առաջնության առաջատարից
- Մինսկում մեկնարկում է շախմատի Եվրոպայի տղամարդկանց առաջնությունը
- «Աշխարհի պատանի աստղեր». Արամ Հակոբյանը և Սերգեյ Լոբանովը կիսում են 1-2-րդ հորիզոնականները
- Հայկ Մարտիրոսյանը աշխարհի հավաքականի կազմում կմասնակցի «ԱՄՆ-Աշխարհ» պատանեկան հավաքականների մրցախաղին

Sport 19:24 19/06/2017 Armenia
The junior Armenian chess players gained impressive results at European Individual Chess Championship 2017 held at Minsk, Belarus.
“Haik Martirosyan, Aram Hakobyan, Artur Davtyan and Arman Mikaelyan fulfilled grandmaster norm. It is quite a great achievement to fulfill that norm at such a young age,” Mikayel Andreasyan, General Secretary of the Chess Federation of Armenia, said at a press conference on Monday.
17-year-old Armenian player Haik Martirosyan will be granted the Grandmaster title already in October 2017.
Mr.  Andreasyan also added that before Haik, Samvel Ter-Sahakyan was the only young Armenian chess player to receive the GM title (15 years old).
“When I have a good start at a tournament, I achieve good results at the end of it,” Haik said, adding that he has played all the games confidently.