Քաղաքական 12:15 21/06/2017 Հայաստան
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության ազգային տոնի Եղիսաբեթ Երկրորդ Թագուհու պաշտոնական ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Միացյալ Թագավորության Թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդին:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նախագահը շնորհավորել և բարեմաղթանքներ է հղել Թագուհուն, արքայական ընտանիքին և բրիտանացի բարեկամ ժողովրդին՝ ազգային տոնի առթիվ:
«Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարևորում է Միացյալ Թագավորության հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը: Այս տարի նշվող հայ–բրիտանական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը լավ առիթ է վերարժևորելու մեր համատեղ անցած ճանապարհը և վերահաստատելու երկուստեք հանձնառությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու մեր միջպետական հարաբերություններն ու ժողովուրդների միջև բարեկամությունը։
Վստահ եմ, որ Ձեր առաջնորդության տասնամյակների հարուստ փորձը բրիտանացի ժողովրդին հավելյալ վստահություն և ուժ է հաղորդում` Միացյալ Թագավորության հետագա բարօրությանը նպաստելու և արդի մարտահրավերներին դիմակայելու գործում»,-ասված է Թագուհի Եղիսաբեթ Երկրորդին ուղղված ՀՀ Նախագահի ուղերձում:
Սերժ Սարգսյանը տոնի կապակցությամբ այսօր այցելել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպանի կեցավայր` շնորհավորել դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթին և դեսպանատան ամբողջ անձնակազմին:
Նշելով, որ վերջին շրջանում Միացյալ Թագավորության իշխանությունների և ժողովրդի առջև ծառացան մի շարք մարտահրավերներ, և Հայաստանը Միացյալ Թագավորության հետ միասին մեծ ցավ ապրեց տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների կապակցությամբ, Հանրապետության Նախագահը մաղթել է, որ այս օրը նոր սկիզբ դառնա Միացյալ Թագավորության համար, և հետագա բոլոր գործընթացները միայն բարիք բերեն երկրին ու նրա քաղաքացիներին:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Ֆարնուորթը քննարկել են հայ-բրիտանական երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման և փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ հետագա քայլերը: Միացյալ Թագավորության դեսպանն ընդգծել է, որ իր երկիրը պատրաստակամ է շարունակելու աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին:

Politics 16:35 21/06/2017 Armenia
Serzh Sargsyan: Armenia attaches great importance to the development of multilateral cooperation with the United Kingdom
On the occasion of the national holiday of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the official birthday of Queen Elizabeth II, President Serzh Sargsyan sent a congratulatory message to Queen Elizabeth II of the United Kingdom.
The President of Armenia congratulated and expressed good wishes to the Queen, the royal family and the friendly British people on the occasion of the national holiday, press department at the President’s Office reported.
“The Republic of Armenia attaches great importance to the development of multilateral cooperation with the United Kingdom. This year marks the 25th anniversary of establishment of Armenian-British diplomatic relations, and this is a good opportunity to reassess our joint path and reaffirm our mutual commitment to deepening and expanding interstate relations and friendship between peoples. I am confident that the decades-long experience of your leadership gives the British people additional confidence and strength on the way to prosperity and helps defy modern challenges,” the President of Armenia stated in his message addressed to Queen Elizabeth II.
On the occasion of the holiday, President Sargsyan visited the residence of the Ambassador of the United Kingdom to the Republic of Armenia to congratulate Ambassador Judith Margareth Farnworth and the Embassy staff.
Noting that the authorities and the people of the United Kingdom faced a number of challenges during the recent period, and that Armenia, together with the United Kingdom, experienced great pain in connection with the tragic events that took place, the President of the Republic of Armenia wished that this day might become a new beginning for the United Kingdom so that any further development could bring progress for the country and its citizens.
President Sargsyan and Ambassador Farnworth discussed steps aimed at further strengthening bilateral relations and developing cooperation. The Ambassador of the United Kingdom stressed that her country is determined to continue assisting Armenia with the ongoing reforms.