Առողջություն 12:32 22/06/2017 Հայաստան
Իսրայելի առողջապահության նախարարությունը բողոք է ներկայացրել իրավապահ մարմիններին՝ Հայաստանում բժշկական կրթություն ստացած և երկրում աշխատող ատամնաբույժների դեմ:  Իսրայելական The Marker պարբերականի հաղորդմամբ՝ խոսքն այն բժիշկների մասին է, որոնք Իսրայելում աշխատում են արաբական թաղամասերում:
Ներկայացված բողոքում նշվում է, որ Իսրայելում կան մեծ թվով գործակալներ, որոնք քննությունները ձախողած ուսանողներին առաջարկում են կրթություն ստանալ Հայաստանում: «Առաջարկվող «ծառայությունների փաթեթը» ներառում է կացարան և գրանցում տեղի համալսարանում. արժեքը 10 հազար եվրո»,- նշում է կայքը:
Հայաստան ժամանելով՝ իսրայելցի գործակալի միջնորդն ուսանողին օգնում է համալսարան ընդունվել: Հատկապես նշվում է, որ Հայաստանում իսրայելցի ուսանողների, ավելի վաղ ստացած գիտելիքները չեն ստուգվում, և նրանք ուսումն անմիջապես շարունակում են երկրորդ-երրորդ կուրսից:  Ուսման ավարտին նրանք ատամնաբույժի դիպլոմ են ստանում:
Ըստ աղբյուրի՝ հետագայում այդ նույն գործակալները  ուսանողներին օգնում են որոշակի գումարի դիմաց Իսրայելում հայկական դիպլոմներով արտոնագիր ստանալ, ինչը նրանց հնարավորություն է տալիս բժշկական գործունեություն ծավալել:
Ավելի վաղ Իսրայելի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր Հայաստանի բժշկական բուհերի շրջանավարտների համար հավելյալ քննություններ անցկացնելու որոշման մասին, որի նպատակն է ամրապնդել նրանց գիտելիքները և որակավորման լիցենզիա տրամադրելը:
Panorama.am-ը փորձեց մեկնաբանություն ստանալ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից, սակայն ասացին, որ իրենք չեն մեկնաբանում:
Panorama.am-ին մեկնաբանություն տրամադրեց Երևանի պետական բժշկական համալսարանի մամուլի պատասխանատու  Շուշան Դանիելյանը:
Մեզ հետ զրույցում մամուլի պատասխանատուն նշեց, որ մամուլում տեղ գտած տեղեկատվությունն այն մասին, որ հայ բժիշկներն Իսրայելում աշխատելու հարցում այսուհետև խոչընդոտների են հանդիպելու, չի վերաբերում բժշկական մայր բուհի շրջանավարտներին, որոնք այսօր աշխարհի տարբեր անկյուններում, ամենահեղինակավոր առողջապահական կազմակերպություններում առաջատար պաշտոններ են զբաղեցնում:
«Իսրայելի առողջապահության նախարարության հայտարարության թիրախը բնավ 100-ամյա ճանապարհ անցած և թե քաղաքացիական, թե պատերազմական իրավիճակում մեր երկրի, մեր ժողովրդի համար առողջապահության մասնագետներ ապահովող Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը չէ: Կարևոր եմ համարում նշել նաև, որ Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ)-ի կողմից ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում ունի միայն Երևանի Մ․ Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը։ Այս հանգամանքը ևս փաստում է, որ ԵՊԲՀ-ի ուսումնական ծրագրերը բժշկական բոլոր մասնագիտությունների գծով և դասավանդման լեզուներով համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին, որը գործնականում ապացուցված է թե բուհի կողմից պատրաստված բժիշկ-մասնագետների տեսական բարձր գիտելիքներով եւ թե նրանց գործնական ունակություններով»,- ասաց Շուշան Դանիելյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ  վերջին 6 տարիների ընթացքում ԵՊԲՀ-ն ավարտել է 10 իսրայելցի ուսանող, և որևէ խնդիր, դժգոհություն, կապված նրանց հետագա մասնագիտական գործունեության հետ, բուհը չի ստացել:
«ԵՊԲՀ շրջանավարտներն աշխարհի մոտ 40 երկրում են աշխատում, իսկ ներկա պահին 26 երկրից ավելի քան 1700 ուսանող, այդ թվում՝ նաև Իսրայելից, ԵՊԲՀ-ում ստանում է բժշկական կրթություն: Ինչպես նաև Բժշկական համալսարանի 4200-ից ավելի շրջանավարտներ այսօր հաջողված մասնագիտական գործունեություն են ծավալում տարբեր երկրների բժշկական կազմակերպություններում: Վերջերս էլ Հորդանանի պաշտոնական մարմինները ճանաչել են բժշկական բոլոր մասնագիտություններով ԵՊԲՀ բազային կրթության որակավորումը»,- հայտնեց Երևանի պետական բժշկական համալսարանի մամուլի պատասխանատուն:
Փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ նաև մասնավոր այն բուհերից, որոնք  բժշկական դիպլոմներ են տալիս:
«Հայբուսակ» համալսարանից պատասխանեցին, որ  ռեկտորը միայն հաջորդ շաբաթ բուհում կլինի, համալսարանի Բժշկական ֆակուլտետի դեկան Յանինա Մարինոսյանն էլ մեր զանգերին չպատասխանեց:
Մայր Թերեզայի անվան համալսարանից  էլ մի կին, որը չներկայացավ՝ ասաց, որ իրենց բուհն ունի հավատարմագիր: Հարցին, թե  համալսարանում կա՞ն արտերկրից սովորող ուսանողներ, նա դրական պատասխան տվեց, սակայն հրաժարվեց թիվ հրապարակել: Ճշտող հարցին՝  բուհում իսրայելցի ուսանողներ կան, տիկինը  հարցից հետո հեռախոսն անջատեց:

Образование 15:42 22/06/2017 Армения
Шушан Даниелян: Заявление Минздрава Израиля не распространяется на выпускников Ереванского государственного медицинского университета
Израильское издание The Marker написало: министерство здравоохранения Израиля обратилось в правоохранительные органы страны с жалобой на работающих в Израиле врачей-стоматологов, получивших медицинское образование в Армении. Как указывает СМИ, речь идет о врачах, трудящихся в учреждениях арабского сектора в Израиле.
В жалобе утверждается, что в Израиле орудует огромное число агентов, предлагающих студентам, провалившим экзамены в учебных заведениях этой страны, получить диплом об образовании в Армении. Предлагаемый «пакет услуг» включает в себя проживание и запись в местный университет: стоимость – 10 тысяч евро.
«По прибытии в Армению посредник израильского агента помогает студенту поступить в университет: особо отмечается, что в Армении от израильских студентов не требуют демонстрации полученных ими ранее знаний, в результате чего они сразу зачисляются на второй-третий курсы. По завершении учебы они получают диплом стоматолога о полном курсе обучения. Позже эти же агенты помогают студентам за определенную сумму уже в Израиле получить лицензию на армянские дипломы, что дает им возможность приступить к врачебной деятельности», – пишет сайт.
Ранее Минздрав Израиля опубликовал официальное заявление с выражением сомнений в уровне медицинского образования в Армении для студентов, желающих в дальнейшем работать в Израиле: отмечалось, что, несмотря на полученный ими диплом, они будут обязаны подтверждать свои знания отдельными экзаменами. Также рекомендовалось воздержаться от получения медобразования в Армении.
В связи с данной темой сайт Panorama.am обратился за комментарием в министерство образования и науки Армении. Однако в ведомстве комментариев не предоставили.
Данную тему в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировала ответственная по связям со СМИ Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ) им. М. Гераци  Шушан Даниелян.
По ее словам, появившиеся в прессе сообщения о том, что армянские врачи при работе в Израиле отныне будут сталкиваться с препятствиями, не касаются выпускников ЕГМУ, которые сегодня занимают ведущие должности в самых престижных медучреждениях во всем мире.
«Мишенью заявления министерства здравоохранения Израиля является отнюдь не прошедший 100-летний путь, обеспечивающий нашу страну, наш народ как в гражданских, так и военных условиях специалистами в сфере здравоохранения Ереванский государственный медицинский университет им. М. Гераци.
Считаю важным констатировать также, что только ЕГМУ имеет институциональную аккредитацию со стороны Национального центра обеспечения качества профессионального образования. Этот немаловажный фактор также свидетельствует о том, что образовательные программы вуза по всем специальностям и на всех языках преподавания соответствуют международным стандартам. Это доказано на практике – как высоким уровнем теоретических знаний подготовленных вузом специалистов, так и их умениями и навыками», – сказала Шушан Даниелян.
Она сообщила также, что за последние 6 лет ЕГМУ окончили 10 израильских студентов, и вуз не получал каких бы то ни было жалоб, связанных с их дальнейшей профессиональной деятельностью.
«Выпускники  ЕГМУ работают в порядка 40 странах мира, а на данный момент в вузе получают образование свыше 1700 студентов из 26 стран, в том числе и из Израиля. Более 4200 выпускников ЕГМУ сегодня развивают успешную профессиональную деятельность в медицинских организациях разных стран. А недавно официальные структуры Иордании признали квалификацию базового образования ЕГМУ по всем специальностям», – указала Шушан Даниелян.
Сайт Panorama.am попытался получить комментарии и в частных вузах, которые выдают медицинские дипломы.
В университете «Айбусак» сообщили, что ректор будет в Ереване только на следующей неделе. А с деканом медицинского факультета университета «Айбусак» Яниной Мариносян связаться не удалось.
А в Университете имени Святой Терезы в ответ на звонок корреспондента Panorama.am  сообщили, что у вуза есть лицензия. На вопрос, обучаются ли в вузе иностранные студенты, в университете ответили положительно, однако конкретных цифр не назвали.