Հասարակություն 14:14 23/06/2017 Հայաստան
Երևանի մետրոպոլիտենի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանում այսօր բացված «Հայ և շվեդ հայրիկներ» խորագրով ցուցահանդեսը։ Ներկայացված է երկու տարբեր ցուցադրություն՝ «Հայ հայրիկներ» և «Շվեդ հայրիկներ»։ «Հայ հայրիկներ» նախագիծը նախաձեռնել է ֆիլմերի պրոդյուսեր, չորս երեխայի հայր Րաֆֆի Նիզիբլյանը՝ ոգեշնչվելով շվեդ լուսանկարիչ Յուհան Բևմանի՝ «Շվեդ հայրիկներ» խորագրով ցուցադրությունից, որը այն շվեդ հայրիկների մասին է, ովքեր իրենց երեխաներին խնամելու համար արձակուրդ էին վերցրել։
«Երեխաների մասին հոգ տանելը հավասարապես նաև հոր պատասխանատվությունն է։ Այս լուսանկարներում պատկերված հայրերը ցույց են տալիս, թե ինչպես են ժամանակ անցկացնում իրենց երեխաների հետ, կերակրում ու կրթում նրանց, որպեսզի երեխաները մեծանան և դառնան հավասարակշռված անձինք և ներդրում ունենան իրենց հայրենիքում»,-լրագրողների հետ զրույցում նշեց Նիզիբլյանը։
Բացմանը ներկա ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիքսոնի խոսքով՝ այս ցուցահանդեսը շատ խորը իմաստ ունի. «Ամբողջ աշխարհում այսպիսի խնդիր կա՝  շատ աշխատող ծնողներ մեկ երեխայից ավելի չեն ունենում, որպեսզի կարիերան չտուժի։ Կարծում եմ՝ ծնողական խնամքի իրավունքները հավասարապես պետք է ստանձնեն թե հայրիկները, թե մայրիկները։ Շվեդիայում կա օրենք, որ ծնողները երեխայի ծնվելուց հետո ստանում են 450 օր վճարովի արձակուրդ»։
Նա նշեց, որ շվեդ լուսանկարիչը ևս գտնվել է ծնողական արձակուրդի մեջ։
Հայ հայրերի՝ իրենց երեխաների հետ անցկացրած պահերը ներկայացրել է երկու երեխայի հայր, լուսանկարիչ Արեգ Բալայանը։ Նախագծում ընդգրկված են Երևանում բնակվող հայ հայրերը։
Նախագծի հերոս՝ երկու երեխաների հայր, 36 տարեկան Սերգեյ Թանթուշյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց, որ աշխատանքը իրեն չի խանգարում կնոջ հետ միասին խնամել երկու որդիներին։
«Դասավանդում եմ Ամերիկյան համալսարանում, սակայն գործի հետ միասին երեխաների մասին հոգ տանել էլ եմ հասցնում։ Ոչ մի ընտանիքում միայն մայրը չի հոգ տանում ու խնամում երեխային, դա ուղղակի ահավոր կարծրատիպ է, որին կարծես անընդհատ սնում ենք։  Իրականում բոլոր ընտանիքներում, հավատացնում եմ ձեզ, կլինի ավանդական թե շատ ժամանակակից, հավասար է ծնողական խնամքը, եթե այդպես չլինի, ընտանիքը երկար չի ապրի»,-ասաց նա։
Մեր զրուցակցի կարծիքով՝ 21-րդ դարում ծնողից երեխային ամենամեծ պատգամը պետք է լինի՝ «արա այն, ինչը քեզ երջանիկ կդարձնի»։
Նշենք, որ ցուցահանդեսը նախորդ շաբաթ ներկայացվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, սակայն թեման հասարակության ավելի լայն զանգվածներին ներկայացնելու համար կազմակերպիչները որպես ցուցահանդեսի անցկացման վայր ընտրել են Երևանի մետրոպոլիտենը։ Այն կշարունակվի մինչև հուլիսի 8-ը։

Society 17:50 23/06/2017 Armenia
A photo exhibition titled “Armenian and Swedish Dads” launched on Friday at the Republic Square station of Yerevan Metro. The exhibition features two different sets of photos – “Armenian Dads” and “Swedish Dads”. The “Armenian Dads” photo project has been initiated by film producer Raffi Niziblian, a father of four who was inspired by the exhibition “Swedish Dads” by Swedish photographer Johan Bävman.
“Taking care of children is equally the responsibility of the fathers. These photos depict fathers spending time with their children, feeding and educating them,” Niziblian told the reporters.
In the words of Martin Fredriksson, Charge d'Affaires of the Swedish Embassy to Armenia, present at the opening, this exhibition has a profound meaning. “An issue exists in the entire world; hard working couples do not want to have more than one kid in order not to damage their career. I believe both fathers and mothers should share equal parental responsibilities. There is a law in Sweden, which stipulates 450 days of paid vacation for parents when a child is born,” he noted.
Armenian photographer, a father of two Areg Balayan captured Armenian men with their kids. The project also involves Armenian fathers living in Yerevan.
A hero of the photos, 36-year-old Sergey Tantusyan told Panorama.am, that his work does not prevent him from taking care of his two boys together with his wife. He also did not share the preconceived views that only mothers take care of their kids in the majority of Armenian families. “Actually there is an equal parental care at all the families, be it a traditional or modern one. Otherwise, the families would not survive long,” he assured.