Մշակույթ 15:14 29/06/2017 Հայաստան
Վավերագրող Գրիգոր Ավետիսյանը 1992 թվականին գնացել է Արցախ՝ պատերազմ, նկարահանելու քարոզչական ֆիլմ, որպեսզի բերի, ցուցադրի Հայաստանում, ոգևորի երիտասարդներին, նրանք էլ գնան կռվելու: Զինվորների կարիք կար: Սակայն այդ ֆիլմը չի նկարահանվել, քանի որ գնալուց որոշ ժամանակ անց նա տեսախցիկը դրել է մի կողմ ու վերցրել է զենք:
«Գնացի որպես վավերագրող, բայց չկարողացա մնալ որպես վավերագրող, եղա կապի ծառայության մեջ, բրիգադում եմ ծառայել: Պահ եկավ, որ խցիկը դրեցի ու վերցրեցի զենքը: Միգուցե սխալ էր, բայց քանի որ մասնագիտությամբ ռեժիսոր եմ, ոչ թե օպերատոր, այդ սխալն ինձ ներում եմ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Գ. Ավետիսյանը:
Մինչ զենքը վերցնելը, հասցրել էր նկարահանումներ անել. դոկումենտալ կադրերի հիման վրա հետագայում նկարահանել է ֆիլմ՝ «Խաղում ենք պատերազմ», նվիրված է  Արցախյան ազատամարտի հերոս լեգենդար 26-ի Յուրայի նահատակման քսանամյա տարելիցին:
Գրիգոր Ավետիսյանը «Նրանք նկարում էին պատերազմ» գրքի հերոսներից մեկն է:
Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ այսօր: Գրքում զետեղված են 2012-2017 թթ․ kinoashkharh.am կայքում «Պատերազմի վավերագրողները» խորագրով հրատարակված հարցազրույցներ 34 անձանց հետ (հայերեն և անգլերեն), որոնք 1991-1994 թթ․ եղել են ճակատում և վավերացրել են Արցախյան պատերազմի տարեգությունը։ Գրքում զետեղված են նաև նրանց կենսագրական տվյալները, ֆիլմագրությունը և նրանց նկարահանումների ընտրանին՝ երկու խտասկավառակով։ Ժողովածուն կազմել են Անահիտ Հարությունյանը և Ռուզան Բագրատունյանը:
Շնորհանդեսին ներկա էր ռեժիսոր, օպերատոր Միքայել Ղազարյանը:
«Հինգ հոգով ստեղծեցինք պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունը: 1992 թվականի փետրվարին մեկնեցինք Արցախ մինչև 1993 թվականը: Երկու նպատակ ունեի՝ օգտակար լինեի հայրենիքիս, կոնկրետ իմ մասնագիտությունը ծառայեի հայրենիքիս՝  նկարեի այն, ինչ տեղի էր ունենում»,- ասաց Մ. Ղազարյանը:
Նա նշեց, որ ի տարբեություն որոշ վավերագրողների, իր բախտը բերել էր. աշխատելով պաշտպանության նախարարությունում՝ զենք է ունեցել, հարկ եղած դեպքում այն օգտագործել է:
«Իրավիճակն է թելադրում քո գործողությունները՝ նկարում ես կամ զենքն ես օգտագործում: Երբ մտնում ես այդ բանի մեջ, անկախ քեզանից շատ  բաների մասին ես մոռանում, երբեմն նաև ընտանիքիդ, որովհետև այնպիսի իրավիճակներ են լինում, որ չգիտես՝ մեկ վայրկյան հետո ինչ է լինելու»,- ասաց Միքայել Ղազարյանը:
Շնորհանդեսին ներկա  վավերագրող Տիգրան Գևորգյանի կինը՝ Նունե Խաչիկօղլյանը, պատմեց, որ ամուսինը ղարաբաղյան պատերազմի սկզբից մինչև վերջ այնտեղ է եղել:
«Պատերազմն իրեն լռակյաց էր դարձել, որևէ բան չէր պատմում: Բայց իր նկարած կադրերից ամեն ինչ պարզ էր դառնում, թե ինչ վիճակ է այնտեղ, ինչեր են տեսնում: Երբ նայում էի չմոնտաժված կադրերը,… Ուշ-ուշ էր գալիս տուն: Երեխաներս փոքր էին, մութ ու ցուրտ տարիներ էին, առաջին տարին սարսափելի դժվար էր:
Բաղդասարյան Էդիկի հետ ազատագրված Լաչինն առաջինն են նկարել: Տանն էի, ուշ ժամ էր, արդուկ էի անում, «Հայլուրը» արտակարգ թողարկում մտավ: Ասացին՝ առանց մոնտաժելու ցույց ենք տալիս ազատագրված Լաչինը: Արդուկն առանց նկատելու դրել եմ հագուստի վրա ու մոտեցել հեռուստացույցին: Մեկ ժամ անց զանգում է Տիգրանը, թե Լաչինն ազատագրված է: Ասում եմ՝ գիտեմ»,- հիշում է տիկին Նունեն:
Անգիր գիտի ամուսնու նկարահանած յուրաքանչյուր կադր:
«Վերջերս իմացել ենք, որ «Արամ» ֆիլմը սկսվում է իր կադրերով՝ մթության մեջ գրադով կրակում են»,-ասաց նա:
Գիրք կազմողներից Ռուզան Բագրատունյանն ասաց, որ  2012 թվականից kinoashkharh.am կայքի համար Ալիսա Գևորգյանը սկսեց  «Պատերազմի վավերագրողները»  հարցազրույցների շարք անել, այնուհետև հասկացել են, որ շատ հետաքրքիր է ու որոշել են գիրք պատրաստել: Գրքի նյութերի հավաքմանն աջակցել են ՀՀ և ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունները, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության կենտրոնը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն արդեն ձեռք է բերել գրքի 100 օրինակ: Գիրքը հավանության է  արժանացել ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանի կողմից, առաջիկայում բուհերի գրադարանները ևս կունենան այս գիրքը: Այն տպագրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ (1,5 միլիոն դրամ):
«Գիրքը ճանաչողական բնույթի նյութ է պարունակում: Ցանկացած երկիր, եթե պատերազմի մեջ է, պատրաստում է օպերատորների և ուղարկում ճակատ: Մեզ մոտ շատ տարերային սկսվեց, չունեինք բանակ, ազատամարտիկների նման մեր օպերատորներն էլ կամավորագրվեցին ու գնացին ճակատ: Մեր օպերատորները, ռեժիսորներն ու լրագրողները, ի տարբերություն այլ երկրների, և զենքով էին կռվում, և տեսախցիկով»,- նշեց Ռ. Բագրատունյանը՝ հավելելով, որ ժապավենները մեծ ճիգերով էին հասնում շրջափակված Հայաստանի հեռուստատեսություն՝ ամենավտանգավոր ճանապարհներով ու փոխադրամիջոցներով:
«Հանրությունը պետք է ճանաչի ու երախտագիտություն հայտնի այն մարդկանց, ովքեր քաջություն են ունեցել իրենց մասնագիտական պարտքը կատարել՝ վտանգելով իրենց կյանքը»,- ասաց նա:
Ռ. Բագրատունյանի խոսքով, թեև գիրքը ծանոթացնում է նրանցից ընդամնեը 34-ի հետ, բայց նրանց թիվը շատ ավելի մեծ է:

Culture 17:52 29/06/2017 Armenia
Filmmaker Grigor Avetisyan left for Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 1992 to shoot a propaganda film about the ongoing war, thus inspiring the Armenian youth to take part in the operations. There was a need of soldiers. However, the film failed to be shot, since he put aside his camera to take a weapon after a while.
“I went there as a documentarian, however I could not remain as a documentarian. There came a time when I put aside my camera and took a weapon. Perhaps I made a mistake, however being a film director by profession instead of a cinematographer, I have forgiven that mistake of mine,” Grigor Avetisyan said in an interview with Panorama.am.
Prior to taking part in military operations, Avetisyan had managed to make a number of shootings. Later on, he made a film based on the shot documentary materials titled “Playing a War” dedicated to then 26 anniversary of the death of a legendary Artsakh war hero.
Grigor Avetisyan is one of the heroes of the book titled “They were Documenting the War”. The book presentation was held on Thursday in Yerevan, Armenia. It features the interviews (in English and Armenian) with 34 film documentarians published in the War Documentarians section of kinoashkharh.am news agency from 2012 to 2017. The book heroes were in the frontline in 1991-1994, documenting the Artsakh war chronicles. The book also includes biographic parts, filmography, as well as series of their shot materials on two CDs. The book was compiled by Anahit Harutyunyan and Ruzan Bagratunyan.
Director, cinematographer Mikayel Ghazaryan also attended the book presentation. “We created the press service of Armenia’s Ministry of Defense with five people. We left for Artsakh in February 1992 and stayed there up to 1993. I had two goals – to be useful to my Fatherland and to document the developments there,” Mr. Ghazaryan told Panorama.am, adding that he was lucky to compare with several other documentarians, since while working at the Defense Ministry, he had a weapon and used it when needed.
“The situation dictates your actions, whether you shoot or take a weapon. Ending up in such a situation, you involuntarily forget about many things, sometimes even your family, since you face situations when you are not sure what will happen next,” he said.
Ruzan Bagratunyan, one of the book compliers, noted that the defense ministries of Armenia and Karabakh, as well as the information department of the Armenian President’s Office supported the collection of the book materials. Armenia’s defense ministry has already acquired 100 copies of the book. It has been approved by Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, and it will also be available at the libraries of Armenian universities in coming future. The book has received 1.5 million AMD financial support from Armenia’s Ministry of Culture.
“The book has a cognitive nature. Any country fighting a war prepares cameramen to send them to the frontline. We did not have an army, and like the freedom fighters, our cameramen also volunteered and left for the frontline. Unlike other countries, our cameramen, directors and reporters were fighting both with arms and cameras,” Ms. Bagratunyan noted, adding that the shot materials reached the Armenian television with great difficulty through the most dangerous ways.
“Our society should recognize and express their gratitude to those people who were brave enough to fulfil their professional duties, putting their lives at risk,” she said, adding that although the book provides information about only 34 cameramen, their number is actually greater.