Իրավունք 20:09 03/07/2017 Հայաստան
Ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` հունիսի 30-ից հուլիսի 3-ը հանրապետությունում արձանագրված ավազակային հարձակման 1 դեպքը բացահայտվել է, մարմնական վնասվածք հասցնելու 29 դեպքից բացահայտվել է 27-ը: Արձանագրվել է թմրամիջոցի հայտնաբերման 2 դեպք: Բացահայտվել է գողության 19, խարդախության 5, ապօրինի ծառահատման 3, ավտոմեքենա փախցնելու, հարկերից խուսափելու և խուլիգանության 1-ական դեպք: Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 2 դեպք։
Անցած 3 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 35 պատահար, ինչի հետևանքով 7 մարդ զոհվել է, 45-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Seven people died in road crashes in Armenia over past three days
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 1 case of banditry has been registered in the territory of the republic from June 30 to July 3, which has been solved. Meanwhile, 27 out of 29 cases of infliction of bodily injuries, as well as 19 cases of theft, 5 cases of swindling, 3 cases of illegal felling of trees, 1 case of car theft, 1 case of tax evasion and 1 case of hooliganism have been uncovered. 2 cases of detection of narcotics have been registered over the past three days.
From earlier committed crimes 2 cases of theft have been detected.
Over the past 3 days 35 road traffic accidents have been registered in the republic: 7 persons died, 45 people sustained bodily injuries of varying levels of gravity.