Մշակույթ 12:06 04/07/2017 Հայաստան
Այսօր ժամը 19:30-ին, Կոմիտաս թանգարան-ինստիտուտի համերգասրահում տեղի կունենա դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը և «Interpreted Figuration» անունը կրող ձայնասկավառակի շնորհանդեսը, որը թողարկել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպանությունը՝ «Embassy CD Series» նախագծի շրջանակներում:
Բրազիլիայի դեսպանատան մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ «Interpreted Figuration» սկավառակը նախագծում թվով հինգերորդն է: «Embassy CD Series» շարքը Հայաստանում ներկայացնում են դիվանագիտական ներկայացուցչությունները: Շարքը հասցրել է թողարկել լեհական, շվեյցարական, գերմանական, լիտվական երաժշտության ձայնասկավառակներ:
«Ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ արդեն ունենք «Embassy CD Series» նախագծի թվով հինգերորդ սկավառակը, որը նվիրված է 20-րդ դարի և ժամանակակից բրազիլական դաշնամուրային երաժշտությանը և ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել ՀՀ-ում Բրազիլիայի դեսպան՝ պարոն Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեիրոյին՝ իր պրոֆեսիոնալ աջակցության և երաժշտության հանդեպ իր բարձր նրբանկատության համար: «Embassy CD Series» և «1900+» նախագծերը լայն ճանաչում են գտել հայ հանդիսատեսի և ունկնդրի առջև, քանի որ վերջիններս նպատակ ունեն ներկայացնելու Հայաստանում տարբեր ազգերի դաշնամուրային երաժշտությունը, որոնցից շատերը, ի դեպ, Հայաստանում հնչում են առաջին անգամ, ինչպես նաև կոմպոզիտորական այդքան տարբեր դպրոցները»,- պատմել է Դաշնակահարի մենեջեր Ալեքսանդր Հակոբյանը:
«Interpreted Figuration» սկավառակը ներառում է բրազիլացի 20-րդ դարի և ժամանակակից խոշորագույն կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնց թվում են Հեյտոր Վիլա-Լոբոսի, Էնրիկե Օսվալդի, Ռադամես Գնատտալիի, Օսվալդո Լասերդայի պիեսները, Էռնստ Մալեի և Կամարգո Գվարնիերիի Պոնտեյոները, ինչպես նաև Էդսոն Զամպրոնիայի «Interpreted Figuration» պիեսը: Սկավառակի ներածական երաժշտագիտական խոսքի հեղինակն է արվեստի վաստակավոր գործիչ, արվեստագիտության դոկտոր Կարինե Ջաղացպանյանը:
Աղբյուրը նշում է, որ համերգից հետո, հուլիսի 18-ին սպասվում է Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը Իտալիայի Սան Լեո քաղաքում կայանալիք «San Leo International Classical Music Festival»-ի շրջանակներում, որտեղ հանրահռչակ Դաշնակահարը կներկայացնի Հայաստանը:

Culture 14:45 04/07/2017 Armenia
On July 4, at 19:30, the Concert Hall of Armenia’s Komitas Museum-Institute will host a solo concert by renowned pianist, Honored Artist of Armenia Hayk Melikyan, as well as the presentation of his music CD titled “Interpreted Figuration” released by the Embassy of Brazil in Armenia within the Embassy CD Series project.
As the press service of the embassy told Panorama.am, the “Interpreted Figuration” CD is the fifth one released within the Embassy CD Series project, represented by diplomatic missions in Armenia. The series has already managed to release Polish, Swiss, German and Lithuanian music CDs.
“We are pleased to note that the fifth CD has been released on the sidelines of Embassy CD Series project. The CD is dedicated to the modern Brazilian piano music,” Alexander Hakobyan, the pianist’s manager said, adding that Embassy CD Series and 1900+ projects have gained wide popularity among the Armenian audience, since the projects aim at presenting the piano music compositions of different nations living in Armenia the major part of which are performed in the country for the first time.
The “Interpreted Figuration” CD by the Armenian pianist features the works by the contemporary and the 20th century renowned Brazilian composers.
The source informs that after the concert, on July 18, Hayk Melikyan is set to hold a solo concert at the Italian city of San Leo in the framework of San Leo International Classical Music Festival, where the pianist will represent Armenia.