Քաղաքական 12:32 10/07/2017 Հայաստան
«Հայաստանը և ԵՄ-ն ավարտել են 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների մշակումը, և վաղը Երևանում մեկնարկելու ենք այդ նույն ժամանակաշրջանի համար ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք Միասնական աջակցության շրջանակի շուրջ բանակցությունները»,-այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա  ելույթ է ունեցել Քիշնևում կայացած Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալու այնպիսի մի փաստաթղթի մշակմանը, որը կարտացոլի համագործակցության իրական էությունը և կուղղորդի գալիք տարիների մեր ջանքերը:
«Ռիգայի հռչակագրի համաձայնեցված լեզուն կարող է հիմք ծառայել խնդրահարույց հարցերը հաղթահարելու համար: Ես կիսում եմ այն գործընկերների կարծիքը, ովքեր համոզված են, որ կարիք չկա բարդացնելու գալիք գագաթաժողովի մթնոլորտը այնպիսի խնդիրներով, որոնք, բոլորս էլ գիտենք, որ կարող են արգելակել կոնսենսուսի կայացումը»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Նալբանդյանը նշել է, որ Եվրոպական միության հետ արդյունավետ համագործակցությունն իր նպաստն է բերել Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում և այս տարվա ապրիլին խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանը, որոնք արժանացել է մեր գործընկեր երկրների և մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների բարձր գնահատականին:
«Հայաստանը նպատակադրված է շարունակելու բարեփոխումները: Եվրոպական միությունը եղել և մնում է մեր վստահելի գործընկերն այս գործընթացներում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ գործընկերությունը և ակնկալում է ապագա արդյունավետ համագործակցություն»,-ասել է նա:

Politics 13:03 10/07/2017 Armenia
FM Nalbandian: Armenia appreciates the partnership with the European Union, looks forward to the future fruitful cooperation
Armenia and the EU have finalized the Partnership Priorities for 2017-2020 and we are going to start the talks on the Single Support Framework of the EU assistance to Armenia for the same period with the launch of the Visa Liberalization Dialogue, among the pending issues, Armenian FM Edward Nalbandian stated at the Informal Ministerial Meeting of Eastern Partnership in Chisinau.
As the press department at the ministry of foreign affairs reported, Minister Nalbandian recalled the importance of the Riga Joint Declaration, its four main areas of cooperation, principle of differentiation and other provisions that have guided our efforts within the Eastern partnership during the past two years. “Armenia has registered sound achievements: Horizon 2020, COSME, launching negotiations on the Common Aviation Area Agreement, as well as the “Creative Europe”, that we intend to finalize soon, but first of all, the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement that we initialed and plan to sign in Brussels this November,” noted Nalbandian.
In Nalbandian’s words, the successful cooperation with the European Union has contributed to the Constitutional reform process and parliamentary elections held in Armenia this April, that were praised by our partner countries and specialized international organizations.
“Armenia is committed to continue the reforms. The European Union has been and will remain our trusted partner in these processes. Armenia appreciates the partnership with the European Union and looks forward to the future fruitful cooperation,” said Armenia’s FM.