Քաղաքական 12:32 10/07/2017 Հայաստան
«Հայաստանը և ԵՄ-ն ավարտել են 2017-2020թթ. Գործընկերության առաջնահերթությունների մշակումը, և վաղը Երևանում մեկնարկելու ենք այդ նույն ժամանակաշրջանի համար ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք Միասնական աջակցության շրջանակի շուրջ բանակցությունները»,-այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա  ելույթ է ունեցել Քիշնևում կայացած Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալու այնպիսի մի փաստաթղթի մշակմանը, որը կարտացոլի համագործակցության իրական էությունը և կուղղորդի գալիք տարիների մեր ջանքերը:
«Ռիգայի հռչակագրի համաձայնեցված լեզուն կարող է հիմք ծառայել խնդրահարույց հարցերը հաղթահարելու համար: Ես կիսում եմ այն գործընկերների կարծիքը, ովքեր համոզված են, որ կարիք չկա բարդացնելու գալիք գագաթաժողովի մթնոլորտը այնպիսի խնդիրներով, որոնք, բոլորս էլ գիտենք, որ կարող են արգելակել կոնսենսուսի կայացումը»,-ասել է ԱԳ նախարարը:
Նալբանդյանը նշել է, որ Եվրոպական միության հետ արդյունավետ համագործակցությունն իր նպաստն է բերել Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում և այս տարվա ապրիլին խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպմանը, որոնք արժանացել է մեր գործընկեր երկրների և մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների բարձր գնահատականին:
«Հայաստանը նպատակադրված է շարունակելու բարեփոխումները: Եվրոպական միությունը եղել և մնում է մեր վստահելի գործընկերն այս գործընթացներում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ գործընկերությունը և ակնկալում է ապագա արդյունավետ համագործակցություն»,-ասել է նա:

Политика 13:00 10/07/2017 Армения
Эдвард Налбандян: Армения высоко ценит партнерство с ЕС и рассчитывает на эффективное сотрудничество в дальнейшем
Армения и Евросоюз обсудили и согласовали Приоритеты партнерства на 2017-2020 годы, и завтра в Ереване стартуют переговоры вокруг помощи ЕС Армении в следующем цикле программирования (единая структура поддержки 2017-2020 гг.). Об этом сообщил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, Эдвард Налбандян выступил с речью на неформальной встрече глав МИД стран-участниц программы ЕС «Восточное партнерство» в Кишиневе.
Коснувшись политического диалога между Арменией и Европейским союзом, Эдвард Налбандян среди важных достижений республики назвал: присоединение к программам «COSME» и «Горизонт-2020», начало переговоров по поводу инициативы «Креативная Европа», а также Соглашения об общей авиационной зоне, которые планируется завершить в ближайшее время.
«Особо хотел бы подчеркнуть Соглашение о всестороннем и расширенном партнерстве, которое мы парафировали и планируем подписать в ноябре в Брюсселе», – сказал глава МИД Армении.
«Существуют также некоторые нерешенные вопросы, в направлении которых мы планируем работать, в том числе и начать диалог вокруг либерализации визового режима», – добавил он.
В своем выступлении Эдвард Налбандян отметил важность представления Европейской комиссией и Европейской службой внешних связей документа «20 достижений до 2020 года».
«Армения ставит целью продолжить реформы. ЕС был и остается надежным партнером Армении в этих процессах.
Армения высоко ценит партнерство с ЕС и рассчитывает на эффективное сотрудничество в дальнейшем», – подчеркнул Налбандян.