Մշակույթ 17:00 10/07/2017 Հայաստան
Մեկնարկել են Արմենիա միջազգային մրցույթ-փառատոնի դաշնակահարների 2-րդ փուլի լսումները։ 20 դաշնակահար, այսօր և վաղը ներկայացնելով իրենց կատարողական վարպետությունը, կպայքարեն մրցանակային տեղեր գրավելու համար։ Իսկ հաղթողների անունները պարզ կդառնան հուլիսի 12-ին։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից տեղեկացնում են, որ «Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում ամեն օր կայանում են նաև համերգներ։ Հուլիսի 8-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Խաչատրյանի անվան տրիոն հանդիսատեսին ներկայացրել է Լյուդվիգ վան Բեթհովենի, Ալեքսեյ Շորի և Անտոնին Դվորժակի ստեղծագործություններից։ Իսկ հուլիսի 9-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի ունեցած սիմֆոնիկ համերգը նվիրված էր դիրիժոր Գևորգ Մուրադյանի 70-ամյակին։ Համերգը ղեկավարում էր ինքը՝ Գևորգ Մուրադյանը։
Համերգային երեկոյի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես է եկել աշխարհում մեծ ճանաչում վայելող դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը (Ավստրիա)։ Ունկնդիրը վայելել է Ռիխարդ Վագների, Ալեքսեյ Շորի, Ջոակինո Ռոսինիի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Գրիգոր Եղիազարյանի, Կարեն Անանյանի, Արամ Խաչատրյանի, Մելիք Մավիսակալյանի ստեղծագործությունները։
«Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի ռեզիդենտ կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված «Ճանապարհորդության նոթատետր» կոնցերտը համաշխարհային պրեմիերա էր, որը նվագախմբի հետ ներկայացրեց մենակատար Նարե Արղամանյանը։
Դաշնակահարուհին նշում է, որ ինքը կատարել է կոմպոզիտոր Շորի շատ գործեր աշխարհի տարբեր երկրներում։ «Շորը հիանալի ժամանակակից կոմպոզիտոր է։ Թեև ժամանակակից է, սակայն նրա կոմպոզիտորական ոճն ավելի շատ ռախմանինովյան, շոպենյան ոճ է: Մեծ ուրախությամբ եմ ստանձնել Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերայի կատարումը և հույս ունեմ, որ ապագայում հայ հանդիսատեսին դարձյալ կներկայացնեմ որոշ գործեր Շորից»։
Դիրիժոր Գևորգ Մուրադյանը, խոսելով «Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի մասին, նշում է, որ այն խթանող ուժ ունի և երաժիշտներին ստեղծագործելու, արարելու հնարավորություն է տալիս։
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

Культура 18:31 10/07/2017 Армения
В рамках Международного фестиваля и конкурса «Армения» 10 июля стартовал 2-й тур конкурса пианистов: 20 пианистов представят свое исполнительское искусство и будут соревноваться за призы. 12 июля будут объявлены имена победителей.
Каждый день у зрителей есть возможность насладиться концертами в рамках Международного фестиваля и конкурса «Армения». В Дом-музее Арама Хачатуряна 8 июля состоялся концерт Трио имени Хачатуряна. Трио представило композиции Людвига ван Бетховена, Алексея Шора, Дворжака.
А 9 июля в Концертном зале Арама Хачатуряна состоялся концерт, посвященный 70-летию дирижера Геворка Мурадяна. Как сообщают организаторы, Национальный филармонический оркестр Армении выступил во главе с Геворком Мурадяном.
Во время концерта с Национальным филармоническим оркестром Армении выступила известная пианистка Наре Аргаманян (Австрия). Прозвучали произведения Рихарда Вагнера, Алексея Шора, Джоаккино Россини, Эдгара Ованнисяна, Григора Егиазаряна, Карена Ананяна, Арама Хачатуряна, Мелика Мависакаляна.
Во время концерта состоялась мировая премьера концерта «Путевая записная книжка» для фортепиано с оркестром композитора-резидента фестиваля и конкурса Алексея Шора. Наре Аргаманян и оркестр представили композицию.
Пианистка отметила, что уже исполняла композиции Шора в разных странах.
«Шор – замечательный современный композитор. Хотя он и является современным композитором, его стиль похож на стиль Рахманинова, Шопена. Было очень приятно представить мировую премьеру произведения Алексея Шора. Я надеюсь, что у меня будет возможность представить больше сочинений Шора в Армении», - добавила Наре.
Дирижер Геворк Мурадян отметил, что Международный фестиваль и конкурс «Армения» обладает стимулирующей силой и дает возможность музыкантам создавать новое.
Организаторами 1-го Международного фестиваля и конкурса «Армения» являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Он проводится при поддержке Министерства культуры РА. Мероприятие проводится под высоким патронажем первой леди РА Риты Саргсян.