Քաղաքական 13:21 10/07/2017 Տարածաշրջան
Թուրքական մեջլիսում նոր օրինագիծ է առաջ քաշվել: 18 կետից բաղկացած օրինագիծը քննարկման են  ներկայացրել Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ) և «Գորշ գայլերի» քաղաքական թևը համարվող «Ազգայնական շարժում» (MHP-ԱՇԿ) կուսակցությունները:
Նոր օրինագիծը, որով սահմանվելու է մեջլիսի ներքին կանոնադրությունը նախատեսում է տուգանք սահմանել այն պատգամավորների նկատմամբ, ովքեր մեջլիսում կօգտագործեն «Հայոց ցեղասպանություն» ու «Քուրդիստան» բառերը: Այս մասին փոխանցում է «Հյուրրիյեթ» պարբերականը
Կան նաև մի շարք ազգայնական կետեր, դրանցից մեկով օրինակ ասվում է. «Ազգը պատմական գործընթացներում ձևավորված ընդհանուր արժեքների, ճակատագրի և ապագայի շուրջ համախմբված վերկրոնական և վերէթնիկ հանրույթն է»:
Կսահմանվի նաև համազգեստի նոր կարգ, ըստ գործող կանոնադրության մեջլիսի նախագահը պարտադիր ֆրակ է կրում, նոր կանոնադրության համաձայն նրան կթույլատրվի կրել  մուգ գույնի հագուստ։

Politics 15:42 10/07/2017 Region
The Turkish Majlis (Parliament) has drawn up a new draft law. The 18-clause new package has been presented for debates by the ruling Justice and Development party and the National Movement coalition, Hurriyet newspaper reports.
The new bill stipulates new rules of procedure of the Turkish parliament, including the one of imposing fines on those lawmakers who will use the “Armenian Genocide” and “Kurdistan” terms.
The draft law also features a series of nationalist clauses, one of which reads: “Nation is a religious and ethnic group brought together around the common values, fate and future developed through historical processes.”