Տնտեսություն 17:48 12/07/2017 Հայաստան
Ներկայումս Հյուսիս-Հարավ ճանապարհին ակտիվ շինարարություն է ընթանում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը:
«Երեկ եղել եմ երկու տարածքներում, որտեղ աշխատում են իսպանական և չինական ընկերությունները։ Երբ գարնանն ասում էի, որ խնդիրներ կային և շինարարությունն ուշանում էր, հիմա այդ խնդիրները լուծվել են, ակտիվ շինարարություն է ընթանում: Իսպանական հատվածում ճանապարհի կողմից չի երևում, բայց բավականին շատ բետոնապատման աշխատանքներ են արվել, մինչև ամսվա վերջ կունենանք մոտ 4 կմ-ից ավելի բետոնապատ ճանապարհ: Օրական միջինը 300 մետր բետոնապատում է իրականացվում՝ զուգահեռ պատրաստելով հիմքերը»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքերով՝ Թալին-Գյումրի հատվածում աշխատում է չինական ընկերություն և համեմատած անցած տարվա վերջին,  շինարարական աշխատանքներն այժմ բավականին ակտիվացել են։ Վահան Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ Գյումրի-Երևան հատվածի շինարարությունը  կավարտվի 2019 թ. ամռանը։
Հարցին, թե որքան գումար է հարկավոր «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղին ամբողջությամբ կառուցելու համար, նախարարը նշեց, որ հստակ թիվ չի կարող ասել, քանի որ դեռևս կան հատվածներ, որ նախագծման աշխատանքները վերջնական չեն, դրանից հետո մրցույթներ պետք է լինեն, և մրցույթների արդյունքներից հետո նոր կարող են թիվ հրապարակել:
Պատասխանելով ծրագրի իրականացման ընթացքում փողերի փոշիացման և լվացմանը վերաբերող հարցին՝ Վահան Մարտիրոսյանն ասաց, որ իր գնահատականով՝ գումար չի փոշիացել. «Իմ գնահատականով՝ ոչ: Եթե հարցն այդպես եք դնում, ինձնից պատասխանը չեք կարող ակնկալել։ Կարող եք ակնկալել, եթե ինչ-որ քննություն գնա դրան վերաբերող։ Ինչ վերաբերում է ինձ, ես ուսումնասիրում եմ այն չափով, ինչքանով մեր պարտականություններն են, և ես այդպիսի բան չեմ տեսնում»:

Экономика 20:17 12/07/2017 Армения
Глава Минтранса Армении: Существующие проблемы решены, осуществляется активное строительство коридора «Север-Юг»
На данный момент на дорожном коридоре «Север-Юг» проводится активное строительство. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян.
«Накануне побывал на двух участках, где работают испанская и китайская компании. Весной я говорил, что существуют определенные проблемы и строительство затягивается, сейчас уже все эти проблемы решены, идет активная работа», – подчеркнул министр.
По словам В. Мартиросяна, на участке Талин-Гюмри работает китайская компания, и, по сравнению с концом 2016 года,  строительные работы на данный момент достаточно активизировались. Министр также добавил, что строительные работы на участке Гюмри-Ереван завершатся к лету 2019 года.
Отвечая на вопрос, сколько средств потребуется для завершения строительства дорожного коридора «Север-Юг», министр отметил, что он затрудняется назвать конкретные цифры, поскольку на данный момент существуют участки, где не завершены работы по проектированию, должны быть объявлены тендеры.
При этом министр отметил, что не сомневается в отсутствии злоупотреблений при расходовании средств на строительство дорожного коридора.