Քաղաքական 13:03 18/07/2017 Տարածաշրջան
Երբ Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավարությունը հայտարարեց սեպտեմբերին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին, հետաքրքիր զուգադիպությամբ առաջինն արձագանքեց ոչ թե Իրաքը, այլ Թուրքիան: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց թուրք-քրդական հակամարտությունների փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ մոտ ապագայում քրդական պետությունների ստեղծումը խիստ իրատեսական է՝ հատկապես իրաքյան և սիրիական տարածքների վրա:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա այդ երկրի հարավ արևելյան Հաքարի նահանգում առայժմ փորձ է արվում ստեղծել քրդական ինքնիշխան միավորում. «Բոլորովին վերջերս այստեղ հրաժարվել են թուրքական դրամական միավորից՝ լիրայից և թուրքական բանկային ծառայություններից: Այնուամենայնիվ, թուրքական իշխանություններին հաջողվեց Հաքարիի քրդական միավորումներ ստողծող կազմակերպիչներին արտաքին աշխարհից մեկուսացնել»:
Կարեն Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մեկամյակին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանդես եկավ Թուրքիայում արտակարգ դրություն մտցնելու առաջարկությամբ, որն երեկ ընդունվեց Միլի մեջլիսում:
«Արտակարգ դրությունը միտված է գրչի մեկ հարվածով քրդամետ ժողովրդադեմոկրատական  կուսակցության պատգամավորներին ձերբակալելուն»,- ասաց բանախոսը:

Politics 14:40 18/07/2017 Region
When the leadership of Iraqi Kurdistan voiced their intention about holding an independence referendum in September, interestingly enough the first country to react was Turkey, instead of Iraq, expert on Turkish-Kurdish conflict issues Karen Hovhannisyan said at a news conference on Tuesday, underscoring that the formation of the Kurdish states is a realistic prospect, especially on Iraqi and Syrian territories.
The expert went on adding that attempts are underway to establish an autonomous Kurdish state in Turkey's southeastern province of Hakkari. “They have recently rejected the Turkish monetary unit, Lira, as well as the Turkish banking services. Nevertheless, Turkish authorities succeeded in isolating the organizers of forming Kurdish unions in Hakkari from the outside world,” the expert noted.
Mr. Hovhannisyan highlighted that at the first anniversary of the July 15 failed military coup attempt in Turkey, President Recep Tayyip Erdogan proposed to declare a state of emergency in the country, which was adopted by the Turkish Parliament on Monday.
“The state of emergency is aimed at arresting MPs of the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party with the stroke of a pen,” the speaker added.