Քաղաքական 14:13 19/07/2017 Տարածաշրջան
Իրանի խորհրդարանը հաստատել է «Մեղրի-Նորդուզ սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման մասին» համաձայնագիրը
Իրանի խորհրդարանը հաստատել է Հայաստանի և Իրանի միջև «Մեղրի-Նորդուզ սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման մասին» համաձայնագիրը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը։
«ԻԻՀ խորհրդարանի այսօր կայացած լիագումար նիստում ներկայացված օրինագծին կողմ է քվեարկել 145 պատգամավոր, 5 պատգամավոր էլ քվեարկել է դեմ և ձեռնպահ: Իրանի տարածքով շուրջ 10 տարանցիկ ճանապարհ է անցնում, Հայաստանը գտնվում է «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջանցքում: Ինչպես նշվում է համաձայնագրի փորձագիտական եզրակացության մեջ՝ Մեղրի-Նորդուզ անցակետն Իրանի համար կարևոր է ոչ միայն երկկողմ առևտրաշրջանառությունն ապահովելու, այլև տարանցիկ բեռնափոխադրումներ իրականացնելու նպատակով»,-տեղեկացրել է իրանագետը:

Politics 15:10 19/07/2017 Region
The Parliament of the Islamic Republic of Iran has endorsed the agreement on the joint use of Meghri-Norduz border gates, expert in Iran Armen Israyelyan wrote on Facebook citing Iranian media reports.
According to the source, at a parliamentary session 145 lawmakers voted for the agreement with 5 opposed and abstained. “As the explanatory note to the legislation reads the Novrus-Meghri crossing gate is valuable for Iran not only in terms of increasing the bilateral trade turnover but also for transit cargo moving,” Israyelyan recalled the details.
To remind, the agreement on using a joint border crossing linking Iran’s Norduz to Armenia’s Meghri was signed in on December 21, 2016 during the Iranian President Hassan Rouhani’s visit to Armenia.