Հասարակություն 19:16 21/07/2017 Հայաստան
Կանզասի ազգային գվարդիայի մի խումբ ներկայացուցիչներ գտնվում են Հայաստանում` հայ հրշեջների հետ առաջին օգնության, փրկարարական մեթոդների կիրառման և վտանգավոր նյութերի հետ աշխատելու ուղղությամբ ուսուցում անցկացնելու նպատակով: Ինչպես հայտնում են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից, Կանզասի ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչներին են միացել Մեծ Բրիտանիայի Զինված ուժերի ռազմաբժշկական կորպուսի և Բրիտանական բանակի 6-րդ հրաձգային գումարտակի ներկայացուցիչները: Մինչև հուլիսի 28-ը նրանք համատեղ դասընթացներ կանցկացնեն Շիրակի մարզի վեց հրշեջ-փրկարարական կայաններում:
Հայաստանի և Կանզասի ազգային գվարդիայի 14-ամյա համագործակցության ընթացքում առաջին անգամ է կյանքի կոչվում ռազմա-մարդասիրական նման նախաձեռնություն:
«Կանզասի ազգային գվարդիայի և Հայաստանի միջև ամուր ու կենսունակ հարաբերություններ են ձևավորված, և սա տեղի է ունենում հենց այդ գործընկերության շրջանակում: Սա փորձի փոխանակում է, որից օգտակար դասեր քաղելու ակնկալիքներ ունեն բոլոր ներգրավված կողմերը՝  հայաստանյան մասնակիցները, բրիտանացի բուժանձնակազմը և քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային և միջուկային վտանգների գծով մասնագետ զինծառայողները, կանզասցի գվարդիականները», - ասել է Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժի մայոր Դոնալդ Հարպերը, ով Հայաստանի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև գործընկերության համակարգողն է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանը:
Մայոր Հարպերը նշել է, որ այս ուսուցումը կատարելագործում է Հայաստանի հրշեջների կարողություններն առաջին օգնության ցուցաբերման հարցում, բարելավում վտանգավոր նյութեր ներառող պատահարներին արձագանքելու հմտությունները և նաև օգնում սերտացնել կապը Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և հրշեջ-փրկարարական կայանների միջև:
Այս ուսուցման շնորհիվ հրշեջները ձեռք կբերեն բուժօգնություն ցուցաբերելու  հմտություններ, ինչը վերջերս Նախարարության կողմից ներառվել է նրանց առաջադրվող պահանջների շարքում: Այս հավելյալ կարողությունների միջոցով նրանք կկարողանան լրացնել տեղական ու կենտրոնական օղակի արձագանքման ծառայությունների աշխատանքը: Քանի որ հրշեջ կայանների համար դա նոր գործառույթ է, ուստի Կանզասի ազգային գվարդիան կայաններին կապահովի նաև բժշկական ու առաջին օգնության հիմնական պարագաների 1-ական փաթեթ:
Կանզասի գվարդիականների և Մեծ Բրիտանիայի բժշկական կորպուսի ներկայացուցիչների համար սա հնարավորություն է կիսել իրենց փորձն ու գիտելիքները, ընդլայնել իրենց աշխարհընկալումը և բարելավել թիմային մթնոլորտի ձևավորման, դասավանդման ու բանախոսական հմտությունները:
Հուլիսի 28-ին փորձի փոխանակման ու ուսումնական այս բազմակողմ նախաձեռնությունը կամփոփվի վարժանքով, որտեղ հայ հրշեջներն ի ցույց կդնեն այս 10 օրերի ընթացքում ձեռք բերած հմտությունները:

Society 20:11 21/07/2017 Armenia
A team of Kansas National Guardsmen is in the Republic of Armenia to train Armenian firefighters in first aid, life-saving techniques, and hazardous material awareness, recognition and response, the U.S. Embassy reported in a released statement.
According to the source, the Kansas Guardsmen are joined by soldiers from the United Kingdom’s Royal Army Medical Corps, and members of the British Army’s 6th Rifles Battalion. Together, they will conduct training through July 28 at six fire rescue stations across the Shirak Marz.
This military-to-humanitarian outreach event is the first-of-its-kind in the 14-year partnership between Armenia and the Kansas National Guard, part of the National Guard Bureau’s State Partnership Program.
“This exchange is the continuation of our strong and vibrant relationship between the Kansas National Guard and Armenia,” said U.S. Air Force Maj. Donald Harper, a Kansas National Guard Airman who serves as the bilateral affairs officer for the U.S. Embassy in Yerevan. “The Armenians, British Medics and CBRN soldiers, and Kansas Guardsmen all stand to benefit from this peer-to-peer exchange of experience.”
Harper said the primary goals of this exchange are to strengthen relationships between the Ministry of Emergency Situations and fire rescue stations. It will also improve Armenian firefighters’ capabilities to provide basic first-aid and improve their responses to any hazardous material incidents.
The exchange will help the fire departments develop their medical skills, a responsibility recently assigned to them by the Ministry. These added capabilities will complement other local and national first responder agencies. Because the fire rescue stations are assuming new responsibilities, the Kansas National Guard is also providing each station with a package of basic medical and first aid supplies.
This exchange provides a chance for the Kansas Guardsmen and RAMC soldiers to share their knowledge, broaden their worldview, and improve their team-building, instruction and presentation skills.
The multi-national training exchange will culminate with a capstone exercise on July 28 which will showcase the skills Armenian firefighters learned during the 10 days, the Embassy said.