Կրթություն, գիտություն 14:00 24/07/2017 Հայաստան
Շարունակվում են Դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաները: Այս անգամ «Մաթեմատիկա» և «Ֆիզիկա» առարկաների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում հայ դպրոցականներն արժանացել են 6 մեդալի և 2 գովասանագրի։
ԿԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, մաթեմատիկայի օլիմպիադան անցկացվել է հուլիսի 12-23-ը Բրազիլիա Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում։ ՀՀ թիմը, որը ղեկավարում էին Սմբատ Գոգյանը /ՀՀ ԳԱԱ/ և Տիգրան Մարգարյանը /Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց/, արժանացել է 2-ական արծաթե /Միքայել Մկրտչյան, 12-րդ դասարան և Գագիկ Մաղաքյան, 10-րդ դասարան/ ու բրոնզե /Սերգեյ Ներսիսյան, 12-րդ դասարան և Վահան Մարտիրոսյան, 11-րդ դասարան/ մեդալի և 1 գովասանագրի /Կարագուլյան Վահե, 11-րդ դասարան/։ Բոլոր աշակերտները սովորում են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցում։
Ֆիզիկայի օլիմպիադայում, որն անցկացվել է հուլիսի 16-24-ը Ինդոնեզիայի Յոգոկարտա քաղաքում, մեր աշակերտները վաստակել են 1-ական արծաթե /Դավիթ Գևորգյան, Ա.Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան/ ու բրոնզե /Խաչատուր Նազարյան, Ա.Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան/ մեդալ և 1 գովասանագիր /Միքայել Եղիազարյան, «Քվանտ» վարժարան, 11-րդ դասարան/: Թիմը ղեկավարում էին Գագիկ Գրիգորյանը և Բիլոր Կուրղինյանը, ովքեր դասավանդում են «ԱՅԲ» և Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցներում։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-15-ը Թաիլանդի Նախոմ-Պատոմ քաղաքում կայացած «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը շահել էր երկու բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր:
Հաջորդ օլիմպիադան կանցկացվի «Կենսաբանություն» առարկայից, հուլիսի 23-30-ը, Մեծ Բրիտանիայի Կովենտրի քաղաքում:

Education 16:00 24/07/2017 Armenia
The Armenian school students have won six medals and have been granted two certificates at the International Olympiads in Mathematics and Physics, the press service of Armenia’s Ministry of Education and Science told Panorama.am.
The Mathematics Olympiad was held in Rio de Janeiro, Brazil, on 12-23 July. The Armenian team grabbed two silver (12th grade student Mikayel Mkrtchyan and 10th grade student Gagik Maghakyan) and two bronze medals (12th grade student Sergey Nersisyan and 11th grade student Vahan Martirosyan). Vahe Karagulyan, an 11th grade student, won a certificate. All the schoolchildren study at Physics and Mathematics Specialized School after A. Shahinyan.
During the Physics Olympiad held in Yogyakarta, Indonesia from 16 July to 24 July, the Armenian schoolchildren claimed one silver (11th grade student Davit Gevorgyan) and one bronze medals (12th grade student Khachatur Nazaryan), with Mikayel Yeghiazaryan, an 11th grade student from Quantum College, receiving a certificate.
To remind, at the 49th International Chemistry Olympiad (IChO) held in Nakhon Pathom, Thailand on 6-15 July, the Armenian team won two bronze medals and one certificate.
The next Olympiad will be held in Biology, scheduled for Coventry city of Great Britain on 23-30 July.