Մշակույթ 20:00 29/07/2017 Հայաստան
Հուլիսի 23-29-ին Իրանի երեք խոշոր քաղաքներում՝ Թեհրանում, Շիրազում, Մաշհադում, անցկացվել է հայկական ֆիլմերի առաջին շաբաթը, որը նախաձեռնվել և կազմակերպվել էր Իրանում ՀՀ դեսպանության կողմից:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից ներկայացված մի քանի տասնյակ ֆիլմերից ընտրվել էին Արամ Շահբազյանի, Արեն Վաթյանի, Վիգեն Չալդրանյանի, Միքայել Պողոսյանի և այլ հայ կինոռեժիսորների թվով 10 ֆիլմ, որոնց ցուցադրումը կազմակերպվել էր իրանական «Արվեստ և փորձառություն» մշակութային կազմակերպության կողմից:
Ցուցադրումների ընթացքում հայ և իրանցի կինոգործիչների և փորձագետների մասնակցությամբ անցկացվել են քննարկումներ՝ նվիրված հայկական կինոյի պատմությանը, կինոարտադրությանը, կինոյի զարգացման ժամանակակից միտումներին:
ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Հայաստան-Իրան մշակութային համագործակցության համատեքստում բարձր գնահատելով հայկական ֆիլմերի շաբաթվա նշանակությունը, ընդգծել է նմանօրինակ միջոցառումներն պարբերական դարձնելու հայկական կողմի հանձնառությունը: Հայկական ֆիլմերի շաբաթվա արդյունքների ամփոփման ժամանակ դեսպան Թումանյանը նշել է. «Հայ մշակույթը և Հայաստանը Իրանում պատշաճորեն ներկայացնելը մեր գլխավոր նպատակն է, և այդ առումով այս միջոցառումը կարևոր քայլ էր»:

Культура 18:30 29/07/2017 Регион
В трёх крупных городах Ирана – Тегеране, Ширазе и Машхаде – прошла первая неделя армянского кино, организованная по инициативе посольства Армении в ИРИ.
Отметим, что данное мероприятие проходило с 23 по 29 июля.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, министерством культуры Армении был представлен ряд фильмов, в частности в ходе мероприятия состоялись показы 10 фильмов армянских кинорежиссеров, в том числе картин Арама Шахбазяна «Москвич, любовь моя» и «Карта спасения», а также «Глиняный человек» А.Ватяна.
В ходе показов также были организованы обсуждения с участием армянских и иранских деятелей кино, экспертов в данной области, посвященные истории кино, кинопроизводству и основным тенденциям развития современного кино.
Посол Армении в Иране Арташес Туманян в контексте армяно-иранского культурного сотрудничества высоко оценил значение проведения недели армянского кино, подчеркнув приверженность армянской стороны к периодическому проведению подобных мероприятий.
«Надлежащее представление армянской культуры и Армении в Иране для нас является главной задачей, и в этом смысле данное мероприятие стало весьма важным шагом», – отметил посол Туманян.