Մշակույթ 20:00 29/07/2017 Հայաստան
Հուլիսի 23-29-ին Իրանի երեք խոշոր քաղաքներում՝ Թեհրանում, Շիրազում, Մաշհադում, անցկացվել է հայկական ֆիլմերի առաջին շաբաթը, որը նախաձեռնվել և կազմակերպվել էր Իրանում ՀՀ դեսպանության կողմից:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից ներկայացված մի քանի տասնյակ ֆիլմերից ընտրվել էին Արամ Շահբազյանի, Արեն Վաթյանի, Վիգեն Չալդրանյանի, Միքայել Պողոսյանի և այլ հայ կինոռեժիսորների թվով 10 ֆիլմ, որոնց ցուցադրումը կազմակերպվել էր իրանական «Արվեստ և փորձառություն» մշակութային կազմակերպության կողմից:
Ցուցադրումների ընթացքում հայ և իրանցի կինոգործիչների և փորձագետների մասնակցությամբ անցկացվել են քննարկումներ՝ նվիրված հայկական կինոյի պատմությանը, կինոարտադրությանը, կինոյի զարգացման ժամանակակից միտումներին:
ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Հայաստան-Իրան մշակութային համագործակցության համատեքստում բարձր գնահատելով հայկական ֆիլմերի շաբաթվա նշանակությունը, ընդգծել է նմանօրինակ միջոցառումներն պարբերական դարձնելու հայկական կողմի հանձնառությունը: Հայկական ֆիլմերի շաբաթվա արդյունքների ամփոփման ժամանակ դեսպան Թումանյանը նշել է. «Հայ մշակույթը և Հայաստանը Իրանում պատշաճորեն ներկայացնելը մեր գլխավոր նպատակն է, և այդ առումով այս միջոցառումը կարևոր քայլ էր»:

Culture 14:49 29/07/2017 Armenia
Three major Iranian cities – Tehran, Mashhad and Shiraz – held screenings of Armenian films as part of the Armenian Movie Week, a weeklong program initiated and organized by the Armenian Embassy in Iran from 23 to 29 July, the press service of Armenia’s Foreign Ministry told Panorama.am.
From the dozens of films submitted for screening by Armenia’s Ministry of Culture, the program organizers selected 10 works by Aram Shahbazyan, Aren Vatyan, Vigen Chaldranyan, Michael Poghosyan and the other filmmakers, with the film screenings organized by Art and Experience Iranian culture center.
During the film screenings, the Armenian and Iranian filmmakers and experts held discussions on the history of the Armenian cinema, the film industry, as well as the modern filmmaking trends.
Highly appreciating the weeklong program, Ambassador of Armenia to Iran, Artashes Tumanyan highlighted the commitment of the Armenian side to hold similar events periodically. “Our key purpose is to properly present the Armenian culture and Armenia in Iran. Thus, this event marked an important step in that respect,” the Ambassador said.