Հասարակություն 16:20 29/07/2017 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության խոսնակ Հիթեր Նոուերթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն մտահոգված է Թուրքիայում իրականացվող ձերբակալություններով  և ճնշումներով:Նոուերթը նշել է, որ ԱՄՆ-ն այս հարցում բազմիցս քննադատել է Թուրքիայի իշխանություններին։ Այս մասին կարդում ենք Էրմենիհաբերում։
Ըստ թուրքական «Sozcu» թերթի կայքի՝ պետքարտուղարության խոսնակն անդրադարձել է Թուրքիայում ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթի ղեկավար կազմի և լրագրողների դեմ դատավարությանը։ Նա շեշտել է, որ ամերիկյան կողմն ակնկալում է, որ Անկարան այս և նմանատիպ այլ դատավարություններում հարգանք ցուցաբերի խոսքի ազատության նկատմամբ և երաշխավորի արդար դատավարություն։ Նոուերթը նշել է, որ  Թուրքիան պետք է ազատ արձակի այն լրագրողներին, որոնք ձերբակալվել են երկրում  հայտարարված արտակարգ  դրության ժամանակ:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության խոսնակը հայտնել է, որ դատավարության զարգացումներին ուշիուշով հետևում է Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Բասսը:

Politics 17:16 29/07/2017 Armenia
The United States has urged Turkey that it expects the release of journalists who are being held arbitrarily under the emergency rule with regards to the ongoing trials of 17 executives and journalists of the daily Cumhuriyet, Hurriyet Daily News reported.
“We continue to urge the government of Turkey to respect and ensure freedom of expression, fair trial guarantees, judicial independence, other human rights and fundamental freedoms, and to also release the journalists and others who we believe are being held arbitrarily under the government’s state of emergency,” State Department spokeswoman Heather Nauert told reporters at a daily press briefing July 27, as quoted by the source.
Nauert’s remarks came when asked about the ongoing trials of 17 executives and journalists from Cumhuriyet. Twelve out of 17 journalists have been behind bars since November 2016.