Հուլիսի 28-31-ը ՀՀ-ում արձանագրվել է մարմնական վնասվածք հասցնելու 38 դեպք
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` հուլիսի 28-ից 31-ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 38 դեպքից բացահայտվել է 34-ը:
Արձանագրվել է թմրանյութի և զենք-զինամթերքի հայտնաբերման 2-ական դեպք: Բացահայտվել է գողության 24, խարդախության 9, ապօրինի ծառահատման 5, անձի առևանգման, շորթման, խուլիգանության 2-ական, սպանության, բռնաբարության կամ բռնաբարության փորձի և յուրացման կամ վատնման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է մարմնական վնասվածք հասցնելու 2 և գողության 1 դեպք։
Անցած 3 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 22 պատահար, ինչի հետևանքով 1 մարդ զոհվել է, 32-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Law 13:00 31/07/2017 Armenia
34 out of 38 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from July 28 to July 31 have been uncovered, according to the operations reports of Police of the Republic of Armenia.
Meantime, 24 cases of theft, 9 case of swindling, 5 case of illegal felling of trees, 2 cases of abduction, 2 cases of appropriation, 2 cases of hooliganism, 1 case of murder, 1 case of rape or tempted rape and 1 case of squandering have been uncovered.
2 cases of seizure of arms and ammunition and 2 cases of detection of narcotics have been registered in the indicated period.
From earlier committed crimes 2 cases of infliction of bodily injuries and 1 case of robbery have been solved.
Over the past 3 days, 22 road traffic accidents have been registered in the republic, as a result of which 1 person died and 32 others sustained bodily injuries of varying levels of gravity.