Քաղաքական 11:44 01/08/2017 Աշխարհում
Ռուս-ամերիկյան  հարաբերությունների լարվածության խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն երկու երկրենրին, այլև բոլոր հիմնական խաղացողներին: Լրագրողների հետ այսօր կայացած  մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
«Սա  ԱՄՆ-ի կողմից պատահական և անսպասելի քայլ չէր, քանի որ մտնում էր նրա աշխարհաքաղաքական հիմնական նպատակների մեջ: Այս քայլերը հեռահար կերպով թիրախավորում են ոչ միայն Ռուսաստանին, այլ նաև Իրանին: Ոմանք պնդում են, որ ռուս-ամերիկյան լարվածությունը որոշ ժամանակ անց կթոթափվի, սակայն որոշ փորձագետներ էլ գտնում են, որ լարվածությունը կարող է տևել տասնյակ տարիներ՝ ընդհուպ մինչև 2050 թվական: Եթե սա Սառը պատերազմ չէ, ապա տնտեսական պատերազմ է Ռուսաստանի դեմ»,- շեշտեց բանախոսը:
Արման Նավասարդյանի խոսքով, ԱՄՆ-ն երբեք չի հրաժարվի ամբողջ աշխարհում հեգեմոն լինելու մտքից: Իսկ ահա Ռուսաստանն իր հերթին կփոխի իր քաղաքական վեկտորը և կլավացնի Հնդկաստանի և Չինաստանի հետ հարաբերությունները:
Անդրադառնալով մեծ թվով ամերիկացի դիվանագետների կրճատման ռուսական վարչակազմի քայլին՝ Արման Նավասարդյանը նշեց, որ սա աննախադեպ երևույթ էր:
Ամփոփելով՝ արտակարգ և լիազոր դեսպանն անդրադարձավ երկու գերտերությունների հարաբերությունների՝ Հայաստանի վրա հնարավոր ազդեցությանը՝ դիվանագետը նկատեց՝ այս ամենը բացասաբար կանդրադառնա մեզ վրա: «Կնեղանա և կփոքրանան ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև Հայստանի մանևրելու հնարավորությունը: Եթե մեծ տերություններն առճակատվում են, փոքրերը դրանից չեն շահում:

Politics 12:50 01/08/2017 World
The issue of tense relations between Russia and the U.S. refers not only to the two states, but also all the major players, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan said at a news conference on Tuesday.
“This was not a casual and unexpected move by the United States, but rather it was part of the country’s primary geopolitical ambitions. These steps indirectly target not only Russia, but also Iran. Some experts say the U.S.-Russia tensions will relax soon, while the others predict the tension might last for decades, even up to 2050. This is an economic war against Russia, if not a Cold War,” the speaker highlighted.
In Mr. Navasardyan’s words, the U.S. will never abandon the idea of becoming the world hegemon, while Russia in its turn will change its political vector, improving relations with India and China.
The official next reflected on the Russian retaliation of cutting down the U.S. diplomatic presence in the country, calling it as an unprecedented step.
In conclusion, the Ambassador touched upon the possible impact of the relations between the two super powers on Armenia, pointing out the negative impact they will leave on the country. “Armenia’s possibility of holding maneuvers between Russia and the US will diminish. The small states never benefit from the confrontation between super powers,” he added.