Հասարակություն 12:36 02/08/2017 Հայաստան
Այս օրերին օդի ջերմաստիճանի մասին ԱԻՆ պաշտոնական կայքում և ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանի ֆեյսբուքյան գրառումներում հայտնված տեղեկությունները հաճախ տարբեր են լինում. կայքում ջերմաստիճանը չի անցնում +40-ը, իսկ գրառումներում՝ այդ թիվը գերազանցվում է։ Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կբացատրեն դա, այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ Գագիկ Սուրենյանը պատասխանեց. «Ես գրում եմ փաստը, իսկ կայքում նախօրոք տեղադրվում է կանխատեսումները։ Օրինակ կանխատեսվում է +40, իսկ ես գրում եմ, որ եղել է + 41։ Տարբերության պատճառը դա է»։
Նշենք, որ քաղաքացիները պարտավոր չեն Հիդրոմետի ճշգրտումները իմանալու համար «ընկերանալ»  Սուրենյանի ֆեսբուքյան էջին՝ կարելի է ճշգրտումներն էլ գրել կյաքում:
Ու նկատենք, որ ամեն անգամ ասվում է, որ ջերմաստիճանը կավելանա, կհասնի +40-ի: Մաթեմատիկան ասում է՝ կամ չի բարձրանում, կամ անցնում է +40-ից:
Ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով  օգոստոս ամսվա կանխատեսումներին Սուրենյանը հայտնեց, որ առավելագույն բարձր ջերմաստիճան կգրանցվի օգոստոսի 6-7-ը։
«Առաջիկա օրերին սպասվում են ուժեղ շոգեր, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ Իրաքի տարածքում ջերմային ցիկլոնը շարժվում է դեպի հյուսիս: Մինչև օգոստոսի 7-ը գտնվելու ենք այդ ջերմային ցիկլոնի ազդեցության գոտում: Լոռիում ջերմաստիճանը կլինի 36 աստիճան, Տավուշի հովտային գոտիներում կհասնի 39 աստիճանի, Կոտայքի նախալեռներում, Արագածոտնի լախալեռներում ջերմաստիճանը կհասնի 38-ից 40-ի։  Արարատյան դաշտում և Երևանում օգոստոսի 6-ին և 7-ին ջերմաստիճանը կհասնի 41 աստիճանի,  ցածրադիր վայրերում չի բացառվում, որ հասնի 42 աստիճանի: Նույն ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նաև Սյունիքի հովիտներում՝ մասնավորապես Մեղրիում, Ագարակում»,- մանրամասնեց նա։
Սուրենյանը խորհուրդ տվեց  ժամը 11:00-ից մինչև 17:00-ն ընկած ժամանակահատվածում խուսափել արևի ուղիղ ճառագայթներից. «Արևի տակ ֆիզիկական երկար աշխատանքը  կարող է բերել արևահարության: Հարկավոր է արևի ճառագայթներից խուսափել զանգվածային միջոցառումների ժամանակ»։

Общество 15:01 02/08/2017 Армения
Август в Армении будет жарким: Г.Суренян представил прогнозы синоптиков и объяснил причину разницы в данных
Начальник Центра метеорологических прогнозов «Армгосгидромета» министерства по чрезвычайным ситуациям Армении Гагик Суренян сегодня на пресс-конференции объяснил некоторое различие в данных о температуре воздуха, которые публикуются на его странице в социальной сети Facebook и на официальном сайте МЧС РА.
«Я пишу фактические данные, а на сайте заранее размещаются прогнозы. К примеру, прогнозируется +40°C, а я пишу, что зарегистрировано +41°C. В этом и заключается причина различий», – пояснил Суренян.
В ходе пресс-конференции, обратившись к прогнозу погоды  в Армении на август, Г. Суренян сообщил, что наивысшая температура воздуха ожидается 6-го и 7-го августа.
«В ближайшие дни ожидается сильная жара. Это обусловлено тем, что на данный момент находящийся на территории Ирака тепловой циклон перемещается на север. До 7 августа территория Армении будет находиться в зоне воздействия данного циклона.
В Лорийской области ожидается до +36°C, в долинах Сюника столбики термометров поднимутся до +39°C. В предгорьях Котайка, Арагацотна прогнозируется от +38°C до +40°C.
В Араратской долине и в Ереване 6 и 7 августа температура воздуха достигнет до +41°C. В отдельных местах не исключено повышение температуры воздуха до +42 °C. Такая же температура прогнозируется также и в долинах Сюникской области, в частности, в Мегри, Агараке», – представил прогнозы синоптиков Суренян.
Г. Суренян посоветовал также в период с 11:00 и до 17:00 избегать прямых солнечных лучей.
«Длительная физическая нагрузка под солнцем может привести к солнечному удару. Необходимо также избегать прямых солнечных лучей во время массовых мероприятий», – отметил он.