Հասարակություն 13:25 04/08/2017 Հայաստան
Արևմտյան Հայաստանի եկեղեցիները անմիթար վիճակում են, - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը՝ անդրադառնալով պատմության ֆակուլտետի ուխտագնացությանն Արևմտյան Հայաստան։
«Սա մեր հերթական այցելությունն էր Արևմտյան Հայաստան, որի ընթացքում էլ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատմության ֆակուլտետի շրջանավարտներին հանձնեցինք իրենց  դիպլոմները։
Մենք իսկապես ուխտի ենք գնում՝ նպատակ ունենալով այցլելու հինավուց պատմական հուշարձանները, եկեղեցիները։ Պատմական հայրենիքում շրջանավարտներին ավարտական վկայականների հանձնումով ցանկանում ենք ցույց տալ, որ հայրենիքի Արևմտյան հատվածը ազատգրված չէ և պետք է ազատագրվի իրենց և իրենց սերնդների միջոցով»,-նշեց Մինասյանը:
Նա պատմեց, որ մեկնել են 70 հոգանոց խմբով ուբ բացի հայրենասրական և պատմաճանաչողական նպատակից, ուզում են ամրապնդել երիտասարդների մեջ տարածքների հետ վերադարձի գաղափարը:
«Հիմնականում անմխիթար վիճակ էր, տեղեր կային, որ արոտավայրերի էին վերածվել, թռչնաշուկայի, միայն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի  ցանկում ընդգրկված Անիի եկեղեցին էր, որ ստիպված հետրում էին վիճակին: Սուրբ Գրիգոր եկեղեցին որոշակի վերականգնել էին, սակայն թուրքական ոճը խառնել էին հայկականին։ Իսկ Սուրբ Աղթամար եկեղեցին վերածվել էր թանգարանի, թեև մոմ վառելու հնարավորություն գտանք: Ոսկի գտնելու նպատակով թուրքերը քանդել, ավերել էին պատմական մեր հուշարձանները»,- մանրամասնեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկանը։
Այցելության մասնակցած շրջանավարտ Գեղամ Ասատրյանը կարևորեց այցը՝ ասելով, որ այն շրջանավարտների համար շատ սպասված էր. «Տպավորությունները երկակի էին, նախ աչքիդ առաջ է գալիս ազգային ազատագրական պաքարի յուրաքանչյուր հատված, ամեն քայլափոխի երգելով էինք կարոտ ապրում, մյուս կողմից էլ՝  հոշարձանների անմխիթար վիճակը, պատմության խեղաթյուրումը։ Նկատում էին, որ մեր հուշարձաններին հարցված վնասները շատ անգամ միտումնավոր են արվել»։

Общество 15:47 04/08/2017 Армения
Церкви Западной Армении находятся в неутешительном состоянии, заявил сегодня на пресс-конференции декан факультета истории Ереванского государственного университета (ЕГУ) Эдик Минасян, коснувшись паломничества студентов данного факультета в Западную Армению.
«Это была наша очередная поездка в Западную Армению, в ходе которой в церкви Сурб Хач (Святого Креста) на острове Ахтамар мы вручили дипломы выпускникам факультета истории ЕГУ.
Мы действительно совершаем паломничество в Западную Армению с целью посетить старинные исторические памятники, церкви. Вручением дипломов выпускникам на исторической родине мы хотели продемонстрировать, что Западная часть нашей Родины должна быть возвращена ими и их потомками», – отметил он, добавив, что группа состояла из 70 человек.
«Увиденное нами было неутешительным: некоторые территории были превращены в пастбища, птичьи рынки. Вынужденно внимание уделяется только Ани, руины которого внесены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. В определенной степени отреставрирована Церковь Сурб Григор Лусаворич (Церковь Св. Григория Просветителя), однако заметно привнесение турецкого стиля», – рассказал Эдик Минасян.
«В поисках драгоценностей, золота турки разрушили армянские исторические памятники», – отметил он.
Отметим, один из участников поездки, выпускник ЕГУ Гегам Асатрян  отметил важность посещения Западной Армении, добавив: «Ощущения были неоднозначными. Перед глазами появляются эпизоды национально-освободительной борьбы, испытываешь ностальгию. С другой стороны видишь неутешительное состояние памятников».