Հասարակություն 13:37 14/08/2017 Հայաստան
Սևանա լճի մակարդակը շարունակում է իջնել:  Գրում է «Էկոլուր» բնապահպանական պարբերականն ու մանրամասնում, որ օգոստոսի 11-ի դրությամբ լճի մակարդակը 2017թ-ի հունիսին հասած ամենաբարձր նիշից` 1900.91մ-ից իջել է 18 սմ-ով` կազմելով է 1900,73մ: Նախորդ տարվա նույն օրվա համեմատ լճի մակարդակը բարձր է ընդամենը 2սմ-ով, 2016թ-ի հուլիսի 11-ին այն կազմել է 1900.71մ:
Ըստ աղբյուրի, Սևանա լճի մակարդակի անկումը պայմանավորված է ջրբացթողումներով: Արդեն իսկ Սևանա լճից իրականացվում է լրացուցիչ 100 միլիոն խմ-ի ջրառը, որի համար ՀՀ կառավարության առաջարկով ՀՀ Ազգային ժողովը հուլիս 6-ին ընդունեց «Սևանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման և օգտագործման միջոցառումների տարեկան ու համալիր ծրագրերը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Սևանա լճից արդեն բաց է թողնվել 197.946 միլիոն խմ ջուր, որից 0.741 միլիոն խմ-ն չկարգավորված արտահոսքն է: Սևանից դեռ ընդունված օրենքի համաձայն 72.795 միլիոն խմ ջուր էլ պետք է բաց թողնվի:

Society 14:27 14/08/2017 Armenia
The water levels of Lake Sevan continues dropping. As of 11 August, the lake level decreased from its highest peak of June 2017 – 1900.91 meters – by 18 centimeters, making up 1900.73 meters, EcoLur reports.
Compared to the same day of the past year, the lake level is only above by 2 cm – it was 1900.71 meters on 11 July 2016.
The decrease in Lake Sevan water levels is conditioned with the water outlets. Additional 100 million cum water intake has already been performed out of Lake Sevan, for the purpose of which, upon the Armenian Government's proposal, on 6 July the National Assembly adopted the bill on making amendments to RA Law on 'On Approving Annual and Complex Programs for Recovery, Conservation, Reproduction and Use of Lake Sevan Ecosystem'.
Already 197.946 million cum water has been let out of Lake Sevan, out of which 0.741 million cum is an unregulated leak. According to the adopted law, still 72.795 million cum water shall be let out of the lake.