Քաղաքական 15:26 23/08/2017
Իրաքում պաշտոնական այցով գտնվող Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հանդիպել է Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ Ջաֆերի հետ:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, քննարկվել է թուրք-իրաքյան հարաբերություններին վերաբերող առանցքային հարցեր: Մասնավորապես օրակարգային թեման եղել է, Հյուսիսային Իրաքի քրդական ինքնավար շրջանում սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունենալիք անկախության հանրաքվեն:
«Էրբիլից մեր սպասելիքները պարզ և հստակ են: Հանրաքվեն սխալ քայլ է և պետք է չեղարկվի: Մենք պաշտպանում ենք Իրաքի տարածքային ամբողջականությունը»,-ըստ թուրքական  «Yenisafak» թերթի կայքի՝ հանդիպումից հետո համատեղ մամուլի ժամանակ ասել է  Չավուշօղլուն:
Տեղի ունենալիք  հանրաքվեն  որակելով որպես Իրաքի սահմադրության խախտում՝ Չավուշօղլուն ասել է, որ Թուրքիան ամեն գնով փորձում է նվազեցնել քրդերի և Իրաքի ղեկավարության միջև առկա լարվածությունը: Նա նաև Իրաքի սահմադրության խախտում է որակել այն, որ Իրաքի քրդերը  իրենց դրոշը ծածանում են Հյուսիսային Իրաքի Քիրքուք շրջանում:
Բացի դրանից ըստ Չավուշօղլուի՝ քննարկվել է  Իրաքի հյուսիսիսային Բաշիքա շրջանում Թուրքիայի կողմից հիմնված ռազմաբազայի հարցը: Նա մեկ անգամ ևս պնդել է, որ ռազմաբազան չի խախտում է Իրաքի տարածքային ամբողջականությունը և հանդիսանում է  կարևոր գործոն «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության դեմ պայքարում:
Իր հերթին Իրաքի արտգործնախարարը անդրադառնալով Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) զինյալների դեմ թուրք-իրանյան հնարավոր համատեղ օպերացիային՝ ասել է. «Թույլ չենք տա, որ ահաբեկչական կազմակերպությունները վնաս հասցնեն մեր հարևան երկրներին: Քննարկումներ տեղի կունենան, որ հնարավոր համատեղ գործողությունում մենք էլ ընդգրկվենք:  Եթե առաջարկ լինի, ապա մեծ հաճույքով կողջունենք: Իրաքի տարածքային ամբողջականությունը չպետք է խախտվի»:

Политика 18:12 23/08/2017 Регион
Глава МИД Турции М. Чавушоглу требует от иракских курдов свести на нет планы по референдуму о независимости
В ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Ирака Ибрагимом аль-Джаафари в Багдаде, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара настаивает на незамедлительной отмене курдского референдума о независимости от Ирака, запланированного на 25 сентября.
Турецкий министр обвинил экстремистов из «Рабочей партии Курдистана» в подстрекании курдов к сепаратизму, заявив, что «РПК представляет угрозу территориальной целостности, миру, единству и стабильности» Ирака. Об этом сообщает Федерально агентство новостей.
«Наши ожидания в Эрбиле вполне просты и ясны, – объявил Чавушоглу, – референдум должен быть отменен. Мы готовы действовать совместно с Багдадом, чтобы вымести РПК из Ирака и окажем любого рода поддержку иракским войскам».
Согласно источнику, Чавушоглу обещал также, что Анкара будет приветствовать турецкие инвестиции в разрушенный войной регионы Ирака и поможет в восстановлении разрушенных городов, в особенности Мосула.
В ответ аль-Джаафари отметил, что Ирак не может позволить себя стать местом противостояния международных сил — то есть Турции, которая стремится подавить стремление курдов к независимости, и США, которые обещали поддерживать курдов «столько, сколько понадобиться».