Հասարակություն 19:04 30/08/2017 Հայաստան
Վայոց Ձորի մարզի Վարդահովիտ համայնքում, որտեղ 1989 թվականից բնակվում են փախստական և մարզի տարբեր գյուղերից այստեղ տեղափոխված ընտանիքներ, արտաքին լուսավորության համակարգ երբևիցե չի եղել:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ այսուհետ Վարդահովիտի փողոցների լուսավորությունը կապահովեն 1,6 կմ երկայնքով տեղադրված 45 LED լուսարձակները։ Արտաքին լուսավորության նոր ենթակառուցվածքի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում։
Նորակառույց էներգախնայող համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Վարդահովիտ համայնքի ղեկավար Սամվել Գևորգյանը և բնակիչներ:
«Գյուղական համայնքների զարգացմանն աջակցելը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի առաջնահերթություններից է՝ որպես երկրում սոցիալական ու բնապահպանական խնդիրների լուծման նախապայման: Հայաստանի մի շարք գյուղական համայնքներում, ու արդեն՝ նաև Վարդահովիտում, արտաքին լուսավորության LED համակարգերի կառուցումը՝ իր երկարաժամկետ դրական ազդեցության շնորհիվ, կնպաստի բնակիչների կյանքի որակի բարձրացմանն ու գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը: Համայնքի բնակիչների ուրախությունն ու ոգևորությունն է՛լ ավելի են  քաջալերում մեզ և ապացուցում ծրագրի հիմքում ընկած՝ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության արդյունավետությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը: Արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրման շնորհիվ գյուղական համայնքները էականորեն կրճատում են իրենց ֆինանսական բեռը, իսկ համայնքային  միջոցների խնայումը նպաստում է  գյուղական կյանքի աշխուժացմանը:

Society 15:31 30/08/2017 Armenia
Most of the residents of Vardahovit community of Armenia’s Vayots Dzor region are refugees and families that have relocated there from different adjacent villages. Until this year, there had been no outdoor lighting infrastructure in the community.
From now on, the streets of Vardahovit will be illuminated in the evenings owing to the installation of a 1.6 km-long system of 45 LED lights. The construction of the new external illumination infrastructures became a reality in the result of the cooperation of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS for the implementation of “Alternative Energy” project.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and FPWC founder Ruben Khachatryan, head of Vardahovit community Samvel Gevorgyan and community residents attended the launching ceremony of the newly built energy-efficient system.
“One of the priorities of VivaCell-MTS is supporting the development of rural communities as a precondition of resolving social and environmental problems in the country. In lots of communities of Armenia, including Vardahovit, construction of LED outdoor lighting systems due to its long term positive impact, influences the improvement of life quality of the residents and sustainable development of village communities. The joy and enthusiasm of the residents encourage us even more and prove the efficiency of the social responsibility strategy underlying the projects,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The operation of enironmentally friendly and energy-efficient LED lights reduces energy consumption by up to 80%. Due to the installation of energy-efficient outdoor lighting systems, village communities significantly reduce their financial expenses. The economy of community resources makes the life in communities more vibrant.